Bezpłatna wycena
Język
Izolacja U=0,15–0,25 — oszczędność ogrzewania do 70% vs blacha trapezowa

Hale z płyty warstwowej

Potrzebujesz hali ogrzewanej z niskimi kosztami eksploatacji? Płyta warstwowa PIR/PUR to najlepsza izolacja termiczna (U=0.20-0.25) - oszczędność ogrzewania 60-70% vs blacha trapezowa. Idealna dla produkcji i magazynów. 100+ sprawdzonych producentów.

Izolacja U=0.20-0.25
Oszczędność ogrzewania 60-70%
Szybki montaż 6-8 tygodni
Hale z płyty warstwowej - nowoczesna hala z izolacją termiczną PIR
100+
Producentów
15+
Lat doświadczenia
48h
Do wyceny
Certyfikaty EXC3 / EXC4

Specjalizacja w wymagających projektach

15+ lat na rynku

Doświadczenie w całej Europie

100+ producentów

Zweryfikowana sieć partnerów

0 zł dla klienta

Prowizja tylko od producenta

Współpracujemy z:
Partner Partner Partner Partner Partner Partner

Planujesz halę ogrzewaną?

Płyta warstwowa to najlepsza izolacja termiczna.

Wysokie koszty ogrzewania hali

Hala z blachą trapezową i wełną mineralną to U=0.35-0.45 (koszty ogrzewania 40-60 zł/m2/rok). Płyta warstwowa 150 mm to U=0.20-0.25 (koszty 15-25 zł/m2/rok) - oszczędność 60-70% rocznie!

Wymagania kontroli temperatury

Produkcja spożywcza, farmaceutyczna, elektronika wymagają stabilnej temperatury 18-22°C przez cały rok. Płyta warstwowa zapewnia najlepszą izolację bez mostków cieplnych.

Szybki montaż bez mostków cieplnych

Blacha trapezowa + wełna = pracochłonny montaż (układanie izolacji, folia paroizolacyjna, łaty, blacha wewnętrzna - 4-6 tygodni). Płyta warstwowa = click-lock montaż w 2-3 tygodnie.

Estetyka i szczelność

Płyta warstwowa to gładka powierzchnia wewnętrzna (łatwe do czyszczenia dla HACCP, estetyka premium), szczelność zamków click-lock (brak przecieków kondensatu vs blacha trapezowa).

Budowa hali z płyty warstwowej w 5 krokach

1

Określ wymagania temperaturowe

Podaj temperaturę docelową wewnątrz hali (10-22°C) i przeznaczenie (magazyn, produkcja, chłodnia). Dobierzemy grubość płyty warstwowej (60-200 mm) dla optymalnej izolacji.

2

Projekt konstrukcji i dobór płyty

Przygotowujemy projekt konstrukcji stalowej z obliczeniami cieplnymi. Wybieramy rdzeń płyty (PIR, PUR, wełna mineralna) i grubość dla uzyskania współczynnika U=0.20-0.30.

3

Produkcja konstrukcji i fundamenty

Producent wykonuje konstrukcję stalową (słupy, belki, płatwie, cynkowanie). Realizujemy fundamenty żelbetowe i posadzkę. Czas: 4-6 tygodni.

4

Montaż konstrukcji stalowej

Montaż słupów, belek, płatwi dźwigiem. Sprawdzenie geometrii konstrukcji (pion, poziom). Przygotowanie pod montaż płyty warstwowej. Czas: 2-3 tygodnie.

5

Montaż płyty warstwowej i wykończenie

Montaż płyt warstwowych dachowych i ściennych (zamki click-lock, uszczelki EPDM). Obróbki blacharskie, bramy, drzwi, instalacje. Czas: 2-3 tygodnie.

Kompleksowa realizacja hali z płyty warstwowej

Od projektu przez produkcję po wykończenie.

Projekt cieplny hali z doborem grubości płyty

Projekt hali z płyty warstwowej z obliczeniami cieplnymi: analiza strat ciepła (współczynnik przenikania U dla ścian, dachu, fundamentów, okien i bram - bilans cieplny całego budynku), dobór grubości płyty warstwowej (60-80 mm dla magazynów lekko ogrzewanych 10-14°C, 100-120 mm dla produkcji 16-18°C, 150-200 mm dla produkcji/biur 20-22°C lub obiektów o wysokich wymaganiach energetycznych), obliczenia mocy ogrzewania (zapotrzebowanie na ciepło w kW dla utrzymania temperatury docelowej przy zewnętrznej -20°C, dobór nagrzewnic lub pompy ciepła), eliminacja mostków cieplnych (podkładki termiczne pod konstrukcję stalową, uszczelki EPDM w zamkach płyt, obróbki blacharskie z izolacją). Rodzaje rdzeni płyt warstwowych: PIR (poliizocyjanuran - najlepsza izolacja λ=0.022-0.023 W/mK, odporność ogniowa klasa B-s1,d0, najdroższa ale najskuteczniejsza, typowo grubość 100-200 mm), PUR (poliuretan - dobra izolacja λ=0.023-0.025 W/mK, tańsza niż PIR, typowo 80-150 mm), wełna mineralna (odporność ogniowa A1/A2 niep alna, izolacja λ=0.035-0.040 W/mK, wymaga większej grubości 120-200 mm dla uzyskania U=0.25, stosowana w obiektach z wymaganiami p.poż). Współczynnik U w funkcji grubości: płyta PIR 80 mm → U=0.28, 100 mm → U=0.23, 120 mm → U=0.19, 150 mm → U=0.15, 200 mm → U=0.12 (im niższe U tym mniejsze straty ciepła). Porównanie koszty inwestycji vs eksploatacja: płyta 100 mm (koszt +180-220 zł/m2, ogrzewanie 20-30 zł/m2/rok), płyta 150 mm (koszt +220-280 zł/m2, ogrzewanie 15-25 zł/m2/rok), różnica 40-60 zł/m2 inwestycji zwraca się w 8-15 lat przez niższe koszty ogrzewania. Dla hal ogrzewanych >10 lat opłaca się grubsza płyta. Certyfikacja projektu: świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (wymagane dla hal >250 m2), projekt budowlany z uprawnieniami. Termin projektowania: 3-4 tygodnie.

Dowiedz się więcej

Płyta warstwowa PIR/PUR/wełna mineralna

Płyty warstwowe produkowane przez certyfikowanych producentów: płyta warstwowa dachowa (profil dolny trapezowy dla odprowadzenia kondensatu, profil górny trapezowy lub gładki, grubość 60-200 mm, szerokość robocza 1000-1150 mm, długości do 15 m - transport specjalny, zamki click-lock z uszczelką EPDM dla szczelności połączeń), płyta warstwowa ścienna (profil gładki lub mikroprofil obustronnie, grubość 60-200 mm, szerokość 1000-1150 mm, długości do 12 m, zamki ukryte lub widoczne). Okładziny blacha stalowa: grubość 0.5-0.7 mm ocynkowana i lakierowana powłoką Coil Coating 25 µm, dostępne kolory RAL (standardowo RAL 9002 biały, RAL 7035 szary, RAL 6005 zielony, RAL 5010 niebieski, inne kolory na zamówienie +5-10% ceny), wykończenie powierzchni (standardowo gładkie, mikroprofil - zwiększona sztywność, tłoczone - efekt estetyczny). Właściwości płyt warstwowych: izolacja termiczna (współczynnik λ=0.022-0.040 W/mK zależnie od rdzenia, brak mostków cieplnych w zamkach dzięki uszczelkom EPDM), szczelność (zamki click-lock z uszczelką - całkowita szczelność na wodę i powietrze, test wodą pod ciśnieniem 600 Pa zgodnie z EN 14509), odporność ogniowa (PIR/PUR klasa B-s1,d0 trudnozapalne samogasnące, wełna mineralna A1/A2 niepalne - dla obiektów z wysokimi wymaganiami p.poż jak magazyny chemikaliów), trwałość (30-40 lat dla płyt z okładziną stalową lakierowaną, 15-20 lat gwarancja producenta na szczelność i izolację). Montaż płyt: mocowanie do płatwi stalowych blachowkrętami samowiercącymi z uszczelką EPDM co 30-40 cm, zakładki poprzeczne płyt 200-300 mm (zgrzewane silikonem), obróbki blacharskie (kalennice, okapniki, obróbki okien i bram - izolowane zgodnie z płytą), przejścia instalacji (świetliki, wywietrzniki, rury wentylacyjne - obróbki szczelne). Koszt płyty warstwowej: PIR 100 mm 180-220 zł/m2, PIR 150 mm 220-280 zł/m2, wełna mineralna 150 mm 200-260 zł/m2 (z montażem). Gwarancja: 15-20 lat na szczelność, 10 lat na powłokę lakierniczą. Producenci: Kingspan, Ruukki, ArcelorMittal, Balex, polscy producenci (tańsi o 10-20% ale kontroluj jakość).

Dowiedz się więcej

Konstrukcja stalowa z eliminacją mostków cieplnych

Konstrukcja stalowa hali zoptymalizowana pod płytę warstwową: słupy stalowe HEB (140-400 mm zależnie od rozpiętości i obciążeń, podkładki termiczne pod płyty ścienne dla eliminacji mostków cieplnych w miejscach mocowań), belki główne (IPE lub kratownice dla rozpiętości >15 m, izolacja miejsc przenikania przez płytę warstwową), płatwie dachowe (profile C/Z 150-250 mm co 1.5-2 m, mocowanie płyt dachowych blachowkrętami, podkładki EPDM pod każdą śrubę). Eliminacja mostków cieplnych: podkładki termiczne (wkładki z poliamidu lub poliuretanu grubość 10-20 mm między konstrukcją stalową a płytą warstwową, współczynnik λ=0.2-0.3 - zmniejszenie strat ciepła przez stal o 60-80%), uszczelki EPDM w zamkach płyt (całkowita szczelność na powietrze - brak przecieków ciepła), izolacja obróbek blacharskich (kalenice, okapniki, obróbki okien wypełnione pianką PUR - brak mostków). Porównanie mostki cieplne: blacha trapezowa + wełna mineralna (mostki przez łaty stalowe, śruby mocujące, szczeliny w izolacji - straty ciepła +20-30% vs obliczeniowe), płyta warstwowa z podkładkami termicznymi (mostki minimalne <5% dodatkowych strat - zbliżone do obliczeń teoretycznych). Produkcja konstrukcji: certyfikat EN 1090-2 EXC2 minimum (dla konstrukcji hal ogrzewanych), cynkowanie ogniowe lub malowanie proszkowe (ochrona antykorozyjna 20-30 lat). Koszt konstrukcji: 350-500 zł/m2 z montażem (zależnie od rozpiętości i obciążeń). Termin produkcji: 4-6 tygodni.

Dowiedz się więcej

Bramy i drzwi ocieplone z przerwą termiczną

Bramy i drzwi dla hal z płyty warstwowej muszą mieć izolację termiczną zbliżoną do ścian: bramy segmentowe ocieplone (panel 40-80 mm z rdzeniem PUR, współczynnik U=0.5-1.0 W/mK, uszczelki EPDM obwodowe i między panelami, napęd elektryczny Hörmann/Wiśniowski, rozmiary 3x3 m do 5x5 m, okienko wizyjne opcjonalnie, fotokomórki bezpieczeństwa), bramy szybkobieżne z kurtyną izolowaną (dla hal z częstym wjazdem wózków widłowych - minimalizacja strat ciepła, kurtyna PVC 2-3 mm lub tkanina powlekana z izolacją, prędkość otwarcia 1-2 m/s, czujniki ruchu automatyczne otwieranie, współczynnik U=1.5-2.5 - gorsze niż segmentowe ale szybkość kompensuje), drzwi stalowe ocieplone (drzwi 90x200 cm lub 120x200 cm, rdzeń PUR/PIR 40-60 mm, współczynnik U=0.8-1.2, próg aluminiowy z przerwą termiczną, zamek na klucz lub klamka, okienko wizyjne opcjonalnie), drzwi przeładunkowe (drzwi wahadłowe lub rozsuwne dla ruchu wózków widłowych między halą a strefą załadunkową, panel izolowany, uszczelki elastyczne odporne na uderzenia). Przerwa termiczna w stykach: uszczelki EPDM lub silikony w miejscach styku bramy/drzwi ze ścianą (eliminacja przecieków powietrza - brak mostków cieplnych), listwy przyszybowe izolowane (aluminium z przerwą termiczną lub PCV). Koszty: brama segmentowa ocieplona 3x3 m 12-18 tys. PLN, 4x4 m 18-28 tys. PLN, drzwi ocieplone 3-5 tys. PLN, brama szybkobieżna izolowana 25-45 tys. PLN. Wpływ bram na bilans cieplny: brama nieocieplona (U=3-5) w hali z płytą U=0.25 to mostek cieplny - straty ciepła przez bramę mogą być 20-40% całkowitych strat hali! Dobór bram: hale ogrzewane >18°C (bramy ocieplone U<1.0 obowiązkowe), magazyny lekko ogrzewane 10-14°C (bramy U=1.0-2.0 wystarczą), hale nieogrzewane (bramy standardowe bez izolacji - oszczędność 30-50%).

Dowiedz się więcej

System ogrzewania i wentylacji

Ogrzewanie hal z płyty warstwowej dobrane do zapotrzebowania ciepła: nagrzewnice gazowe podwieszane (moc 20-100 kW każda, zasilanie gaz ziemny lub propan, dystrybucja ciepłego powietrza kanałami lub bezpośrednio, sprawność 92-96%, koszt ogrzewania 15-30 zł/m2/rok dla hali U=0.25), pompy ciepła powietrze-powietrze (COP 3-4, ogrzewanie + chłodzenie latem, najniższe koszty eksploatacji 10-20 zł/m2/rok ale wysoka inwestycja początkowa 150-250 zł/m2), promienniki podczerwieni gazowe (ogrzewanie punktowe stanowisk roboczych, oszczędność przez ogrzewanie tylko strefy pracy a nie całej kubatury, koszt 12-25 zł/m2/rok), ogrzewanie podłogowe (rurki w posadzce betonowej, idealne dla magazynów z kontrolą temperatury, równomierne ogrzewanie, koszt 20-35 zł/m2/rok). Moc ogrzewania: dla hali U=0.25 typowo 40-60 W/m2 powierzchni (vs 80-120 W/m2 dla hali U=0.40) - oszczędność 40-60% mocy grzewczej. Wentylacja: wentylacja grawitacyjna (wywietrzniki dachowe grawitacyjne, wymiana powietrza 1-2 krotna/h, koszt 0 zł eksploatacja - wystarczająca dla magazynów), wentylacja mechaniczna (wentylatory nawiewne + wywiewne, wymiana 3-6 krotna/h, koszt 5-15 zł/m2/rok - dla produkcji z emisją zanieczyszczeń), rekuperacja (odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, sprawność 60-80%, oszczędność ogrzewania 30-50%, inwestycja 100-180 zł/m2 - opłacalna dla hal ogrzewanych >18°C przez cały rok). Sterowanie: termostaty programowalne (obniżenie temperatury w nocy/weekendy o 5-8°C - oszczędność 15-25% kosztów ogrzewania), czujniki wilgotności (automatyczna wentylacja gdy wilgotność >60% - zapobiega kondensacji na płycie warstwowej), system BMS (monitoring zużycia energii, optymalizacja pracy ogrzewania i wentylacji - oszczędność 10-20%).

Dowiedz się więcej

Montaż płyty warstwowej metodą click-lock

Montaż płyt warstwowych przez certyfikowany zespół monterski: przygotowanie konstrukcji (kontrola płaskości płatwi ±5 mm, czyszczenie powierzchni, montaż podkładek termicznych), montaż płyt dachowych (układanie od okapu ku kalenicy, zamki click-lock z uszczelką EPDM, mocowanie blachowkrętami samowiercącymi z uszczelką co 30-40 cm, zakładki poprzeczne płyt 200-300 mm zgrzewane silikonem), montaż płyt ściennych (układanie od dołu ku górze, zamki ukryte lub widoczne, mocowanie do konstrukcji przez podkładki termiczne, szczelność połączeń sprawdzana wizualnie), obróbki blacharskie (kalenice izolowane wypełnione pianką PUR, okapniki z kapilarem, obróbki okien i bram szczelne, listwy przyszybowe - wszystkie obróbki muszą mieć izolację zbliżoną do płyty), świetliki dachowe (pasma świetlne z poliwęglanu 10-15% powierzchni dachu dla światła dziennego, obróbki świetlików szczelne z uszczelką), montaż bram i drzwi (osadzenie w otworach przygotowanych, uszczelnienie silikonem obwodowo, próg aluminiowy z przerwą termiczną). Kontrola jakości montażu: test szczelności (sprawdzenie zamków wszystkich płyt wizualnie, test szczelności powietrzem pod ciśnieniem dla obiektów o wysokich wymaganiach), kontrola izolacyjności (termowizja dla wykrycia mostków cieplnych - opcjonalnie dla obiektów premium), sprawdzenie mocowań (wszystkie śruby dokręcone momentem zgodnie z zaleceniami producenta płyt). Czas montażu płyt: hala 1000 m2 = 2-3 tygodnie montażu płyt (po zakończeniu montażu konstrukcji stalowej). Warunki montażu: temperatura powietrza >-5°C (płyty PIR/PUR elastyczne, uszczelki EPDM działają poprawnie), bez opadów deszczu/śniegu (wilgoć na płycie zmniejsza przyczepność silikonów i uszczelnień). Gwarancja montażu: 2 lata na szczelność i jakość wykonania.

Dowiedz się więcej

Realizacje hal z płyty warstwowej

Produkcja i magazyny ogrzewane.

Hale z płyty warstwowej — Hala produkcyjna spożywcza HACCP 2000 m2

Hala produkcyjna spożywcza HACCP 2000 m2

Hala produkcyjna spożywcza z kontrolą temperatury 20°C przez cały rok (wymagania HACCP). Płyta warstwowa PIR 150 mm (U=0.15), bramy ocieplone segmentowe 4×4 m z uszczelkami, drzwi ocieplone PUR 60 mm, ogrzewanie pompa ciepła COP 3.8, wentylacja z rekuperacją 75%, posadzka przemysłowa epoksydowa (łatwa dezynfekcja). Konstrukcja EXC3, montaż podkładek termicznych. Koszty ogrzewania: 18 zł/m2/rok (vs 45 zł/m2/rok dla blachy trapezowej - oszczędność 54 tys. PLN/rok). Realizacja: 9 miesięcy.

2000 m2 Mazowieckie
Hale z płyty warstwowej — Magazyn farmaceutyczny z kontrolą klimatu 1200 m2

Magazyn farmaceutyczny z kontrolą klimatu 1200 m2

Magazyn produktów farmaceutycznych z temperaturą 18-22°C i wilgotnością 40-60% przez cały rok. Płyta warstwowa PIR 180 mm (U=0.13 - najlepsza izolacja), bramy szybkobieżne z kurtyną izolowaną (minimalizacja strat przy wjazdach), system BMS (monitoring temperatury i wilgotności 24/7, alerty SMS), ogrzewanie + chłodzenie pompa ciepła, wentylacja z nawilżaniem. Certyfikat GMP. Koszty klimatyzacji: 35 zł/m2/rok (ogrzewanie + chłodzenie).

1200 m2 Wielkopolska
Hale z płyty warstwowej — Centrum dystrybucyjne e-commerce 3500 m2

Centrum dystrybucyjne e-commerce 3500 m2

Centrum dystrybucyjne ogrzewane do 16°C (komfort pracy pracowników przez cały rok). Płyta warstwowa PUR 120 mm (U=0.21 - kompromis cena/izolacja), regały wysokiego składowania 10 m, wózki retrak, bramy segmentowe 4×4 m (6 szt.), ogrzewanie nagrzewnice gazowe 4×80 kW, wentylacja mechaniczna 4-krotna. Koszty ogrzewania: 22 zł/m2/rok (77 tys. PLN/rok vs 140 tys. PLN dla blachy trapezowej - oszczędność 63 tys. PLN/rok). Zwrot inwestycji w płytę: 8 lat.

3500 m2 Dolny Śląsk

Hale z płyty warstwowej — najlepsza izolacja termiczna i niskie koszty ogrzewania w 2026

Hale z płyty warstwowej — elewacja hali produkcyjnej z płytą warstwową PIR SmartHalls
Hala z płyty warstwowej PIR 150 mm — izolacja U=0,15, koszty ogrzewania 18 zł/m²/rok

Planujesz halę ogrzewaną dla produkcji, magazynu lub biur? Płyta warstwowa PIR/PUR to najlepsza izolacja termiczna dostępna na rynku. Współczynnik przenikania ciepła U=0,15–0,25 W/m²K (dla płyty 100–200 mm) oznacza oszczędność kosztów ogrzewania 60–70% w porównaniu do tradycyjnej obudowy blacha trapezowa + wełna mineralna (U=0,35–0,45). Dla hali ogrzewanej 1000 m² do temperatury 18°C różnica w kosztach ogrzewania to 20–30 tys. PLN rocznie — przez 20 lat użytkowania oznacza to 400–600 tys. PLN oszczędności.

Hale z płyty warstwowej to też wyższy standard użytkowy: gładka powierzchnia wewnętrzna (łatwa dezynfekcja, standard HACCP), szczelność zamków click-lock (brak przecieków kondensatu i pleśnienia izolacji), szybszy montaż (2–3 tygodnie vs 4–6 tygodni dla blachy trapezowej z wełną), estetyka elewacji bez widocznych łat i złączy. SmartHalls realizuje hale z płyty warstwowej z siecią 100+ sprawdzonych producentów. Dobieramy grubość i typ płyty do Twojego zastosowania i budżetu.

Płyta warstwowa vs blacha trapezowa — porównanie kosztów i właściwości

To najczęstsze pytanie: kiedy warto dopłacić za płytę warstwową? Odpowiedź zależy od temperatury docelowej i planowanego okresu użytkowania hali.

KryteriumPłyta warstwowa PIR 150 mmBlacha trapezowa + wełna 100 mm
Współczynnik U0,15 W/m²K0,35–0,40 W/m²K
Koszt materiału220–280 zł/m²130–160 zł/m²
Czas montażu (1000 m²)2–3 tygodnie4–6 tygodni
Koszty ogrzewania hali 1000 m² do 18°C18–22 tys. PLN/rok40–50 tys. PLN/rok
Oszczędność rocznie (1000 m²)20–30 tys. PLN
Trwałość izolacji30–40 lat (zamknięte pory, bez osiadania)15–20 lat (wełna ściskana traci właściwości)
Mostki cieplneMinimalne (<5% dodatkowych strat)Znaczące (+20–30% strat vs obliczone)
Czyszczenie / HACCPIdealne — gładka powierzchniaTrudniejsze — łaty, profile, szczeliny
Zwrot inwestycji7–12 lat dla hali >16°C

Płyta warstwowa opłaca się gdy: hala ogrzewana powyżej 14°C (oszczędności ogrzewania znaczące), użytkowanie długoterminowe powyżej 10 lat, wymagania HACCP lub kontrola temperatury (konieczna dobra izolacja bez mostków), priorytet niskie koszty eksploatacji (TCO a nie tylko inwestycja początkowra). Blacha trapezowa wystarczy gdy: hala nieogrzewana lub ogrzewana do maks. 8–10°C, obiekt tymczasowy lub poniżej 10 lat, ograniczony budżet inwestycyjny.

Typy rdzeni płyt warstwowych — PIR, PUR, wełna mineralna

Rdzeńλ (W/mK)Odporność ogniowaZastosowanieKoszt 150 mm
PIR (poliizocyjanuran)0,022–0,023B-s1,d0 (trudnozapalna)Produkcja >18°C, biura, chłodnie220–280 zł/m²
PUR (poliuretan)0,023–0,025B-s2,d0 (trudnozapalna)Magazyny 12–16°C, hale produkcyjne190–250 zł/m²
Wełna mineralna0,035–0,040A1/A2 (niepalna!)Magazyny chemikaliów, lakiernie, spawalnie200–260 zł/m²

Dobór grubości płyty warstwowej

Grubość płyty determinuje jej współczynnik U i koszty ogrzewania. Dobór w praktyce:

  • 60–80 mm (U=0,28–0,35) — magazyny lekko ogrzewane do 8–10°C, ochrona przed mrozem, obniżenie kosztów vs blacha trapezowa.
  • 100–120 mm (U=0,19–0,23) — produkcja 14–18°C, magazyny obsługiwane przez pracowników cały rok, centra dystrybucyjne.
  • 150 mm (U=0,15) — produkcja spożywcza HACCP 18–22°C, farmaceutyczna, elektronika. Optymalna ekonomicznie dla długoletnich hal ogrzewanych.
  • 180–200 mm (U=0,12–0,13) — chłodnie (+2°C do +8°C), produkcja wymagająca ściśle kontrolowanej temperatury, hale o bardzo wysokich wymaganiach energetycznych.

Dla hal chłodniczych i mroźni (poniżej 0°C) stosuje się płyty 150–250 mm z dodatkowymi barierami paroizolacyjnymi i podłogą grzewczą zapobiegającą przemarzaniu gruntu.

Zastosowania hal z płyty warstwowej

Hale z płyty warstwowej sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu:

  • Produkcja spożywcza — HACCP wymaga gładkich, łatwo zmywalnych powierzchni i kontroli temperatury 10–22°C. Płyta warstwowa PIR spełnia oba warunki. Powierzchnia wewnętrzna sanitarna (klasa higieniczna). Łącze z halami produkcyjnymi.
  • Chłodnie i mroźnie — temperatura od +2°C do -30°C. Płyta PIR/PUR 150–250 mm, podłoga grzewcza (zapobiega przemarzaniu fundamentów przy mroźniach), drzwi chłodnicze z przerwą termiczną.
  • Farmaceutyczna i elektronika — kontrola temperatury 18–22°C i wilgotności 40–60% przez cały rok. System klimatyzacji, BMS monitoring, rekuperacja ciepła.
  • Magazyny ogrzewane — centra dystrybucyjne e-commerce, magazyny wysokiego składowania (16°C dla wózków retrak). Połącz z sekcją hale magazynowe.
  • Hale sportowe i eventowe — komfort cieplny 16–18°C, estetyka elewacji, dobre właściwości akustyczne wełny mineralnej.

Hala z płyty warstwowej — ceny w 2026 roku

StandardPłytaCena pod kluczDla kogo
EkonomicznyPUR 100 mm1100–1300 zł/m²Magazyn ogrzewany 12–16°C
StandardPIR 150 mm1300–1600 zł/m²Produkcja 16–20°C, HACCP
PremiumPIR 200 mm1600–2000 zł/m²Chłodnia, farmacja, czysta strefa
P.pożWełna mineralna 150 mm1250–1550 zł/m²Lakiernia, magazyn chemii, spawalnia

Cena pod klucz zawiera: projekt z obliczeniami cieplnymi, fundamenty żelbetowe, konstrukcję stalową EXC2 z cynkowaniem, płytę warstwową dach+ściany, bramy ocieplone segmentowe, posadzkę przemysłową, instalację elektryczną podstawową. Nie zawiera instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji (wyceniane oddzielnie). Kompleksowe zapytanie wyślij przez formularz — wycenę z pełnym rozbiciem kosztów przygotujemy w 48h.

Realizujemy też renowację starych hal — wymiana obudowy z blachy trapezowej na płytę warstwową (tzw. reklading). Koszt reklading-u: 200–280 zł/m² (tylko materiał + montaż, bez konstrukcji). Zwrot w 5–8 lat dla hal ogrzewanych powyżej 16°C. Więcej w sekcji hale produkcyjne i fundamenty pod hale.

Na czym możesz polegać

Twoje bezpieczeństwo i spokój to nasza odpowiedzialność.

Gwarancja kompleksowej obsługi

Zajmujemy się całym projektem - nie zostawiamy Cię z problemem "kto zamontuje konstrukcję". Od wyceny przez produkcję i transport po montaż i odbiory końcowe.

Gwarancja terminu

Monitorujemy każdy etap (produkcja → transport → montaż) i interweniujemy przy zagrożeniach dla harmonogramu. Twój projekt jest realizowany zgodnie z ustalonym planem.

Gwarancja sprawdzonych wykonawców

Każdy producent zweryfikowany - 15+ lat doświadczenia w branży. Znamy historię realizacji każdego z 100+ naszych partnerów. Eliminujemy ryzyko złego wyboru.

Najczęściej zadawane pytania

Odpowiedzi na pytania o hale z płyty warstwowej.

Hala z płyty warstwowej pod klucz (fundamenty, konstrukcja stalowa, płyta warstwowa, bramy ocieplone, posadzka, instalacja elektryczna podstawowa) kosztuje 1100–2000 zł/m² zależnie od grubości płyty i standardu. Rozbicie kosztów dla hali 1000 m²: konstrukcja stalowa z montażem 350–500 zł/m², fundamenty żelbetowe 60–100 zł/m², płyta warstwowa PUR 100 mm 180–220 zł/m² lub PIR 150 mm 220–280 zł/m², bramy ocieplone segmentowe 100–150 zł/m², posadzka przemysłowa 60–100 zł/m², instalacja elektryczna podstawowa 50–80 zł/m². Hala z blachą trapezową + wełną mineralną dla porównania: 900–1200 zł/m² (różnica 200–350 tys. PLN dla hali 1000 m²). Zwrot tej różnicy przez oszczędności ogrzewania: dla hali 1000 m² ogrzewanej do 18°C — koszty ogrzewania z blachą trapezową 40–50 tys. PLN/rok vs płyta PIR 150 mm 18–22 tys. PLN/rok = oszczędność 20–30 tys. PLN/rok. Zwrot w 8–15 lat. Wyślij zapytanie (powierzchnia, temperatura docelowa, czas użytkowania) — wycenę z analizą zwrotu inwestycji przygotujemy w 48h.

Wybór rdzenia płyty zależy od temperatury docelowej i wymagań przeciwpożarowych. PIR (poliizocyjanuran): najlepsza izolacja λ=0,022–0,023 W/mK, odporność ogniowa B-s1,d0 (trudnozapalna, mała emisja dymu), płyta 150 mm daje U=0,15. Zalecana dla produkcji i biur powyżej 18°C, chłodni i mroźni, obiektów o wysokich wymaganiach energetycznych. Koszt 220–280 zł/m² dla 150 mm. PUR (poliuretan): dobra izolacja λ=0,023–0,025 W/mK, odporność B-s2,d0, płyta 120 mm daje U=0,21 (zbliżone do PIR 100 mm), tańsza o 10–15%. Zalecana dla magazynów ogrzewanych 12–16°C i hali produkcyjnych gdzie priorytetem jest koszt inwestycji. Wełna mineralna: odporność ogniowa A1/A2 (niepalna — najwyższa klasa), izolacja λ=0,035–0,040 W/mK (gorsza — wymaga grubości 200 mm dla U=0,20). Zalecana dla: magazynów chemikaliów łatwopalnych, lakierni, spawalni gdzie przepisy wymagają materiałów niepalnych klasy A, hali gdzie ubezpieczyciel wymaga klasy A (zniżka składki 10–20%). Dodatkowe różnice: akustyka (wełna najlepsza), wilgoć (PIR/PUR odporne, wełna wymaga paroizolacji), trwałość (PIR/PUR 30–40 lat bez utraty właściwości, wełna może osiadać po 20–25 latach). Rekomendacja: produkcja powyżej 18°C → PIR 150 mm, magazyny 12–16°C → PUR 120–150 mm, obiekty p.poż → wełna mineralna 150–200 mm.

Płyta warstwowa i blacha trapezowa + wełna mineralna to dwa zupełnie różne systemy obudowy hali. Płyta warstwowa to gotowy element kompozytowy: dwie okładziny stalowe (0,5–0,7 mm) z rdzeniem izolacyjnym PIR/PUR/wełna scalonym fabrycznie. Zamki click-lock łączą płyty szczelnie z uszczelką EPDM — brak mostków cieplnych. Blacha trapezowa + wełna: blacha nośna zewnętrzna, wełna luźna lub w matach, folia paroizolacyjna, łaty stalowe, blacha wewnętrzna — montaż 4–6 warstw osobno. Różnice w praktyce: izolacja — płyta U=0,15–0,25 vs blacha + wełna U=0,35–0,45 (przy tej samej grubości), mostki cieplne — płyta prawie ich nie ma (<5% dodatkowych strat), blacha + wełna ma mostki przez łaty stalowe, śruby i szczeliny w izolacji (+20–30% strat), czas montażu — płyta 2–3 tygodnie vs blacha + wełna 4–6 tygodni, szczelność — płyta szczelna (zamki EPDM, wodoszczelna do 600 Pa), blacha + wełna może mieć nieszczelności przy słabym montażu, estetyka wewnętrzna — płyta gładka powierzchnia (idealna do HACCP), blacha + wełna profil trapezowy trudniejszy do mycia, koszt materiału — płyta droższa o 60–100 zł/m², ale montaż szybszy (niższe koszty robocizny). Dla hali ogrzewanej powyżej 14°C przez ponad 10 lat — płyta warstwowa jest zwykle tańszym wyborem w perspektywie całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Harmonogram budowy hali z płyty warstwowej dla typowej hali 1000 m²: projekt z obliczeniami cieplnymi 2–4 tygodnie, pozwolenie na budowę lub zgłoszenie 3–8 tygodni (zależnie od powierzchni), fundamenty żelbetowe 3–5 tygodni, produkcja konstrukcji stalowej 4–6 tygodni (równolegle z fundamentami!), montaż konstrukcji stalowej 2–3 tygodnie, montaż płyty warstwowej (dach + ściany) 2–3 tygodnie, bramy, drzwi, obróbki blacharskie 1–2 tygodnie, posadzka przemysłowa 1–2 tygodnie, instalacje i wyposażenie 2–4 tygodnie. Łączny czas od pierwszego kontaktu do gotowej hali: 4–6 miesięcy dla hal do 2000 m², 6–8 miesięcy dla większych. Przewaga vs blacha trapezowa: montaż płyty warstwowej trwa 2–3 tygodnie zamiast 4–6 tygodni (montaż w jednej operacji zamiast 4 warstw). Skraca to łączny czas budowy o 2–4 tygodnie. Kluczowy czynnik opóźniający: czas wydawania pozwoleń przez urzędy — mocno różni się między gminami.

Płyta warstwowa jest lżejsza od murów, ale hala z płyty warstwowej wymaga takich samych fundamentów jak każda hala stalowa — dostosowanych do obciążeń konstrukcji, a nie obudowy. Fundamenty hali z płyty warstwowej: stopy żelbetowe pod słupy stalowe (najczęściej stosowane, zbrojenie zależne od obciążeń i nośności gruntu), ławy żelbetowe (wzdłuż ścian dla równomiernego przeniesienia obciążeń poziomych), fundament przegubów bram (stopy wzmocnione pod prowadnicami bram). Dla hal ogrzewanych z płytą warstwową ważne jest: izolacja termiczna fundamentu (styrodur 10–15 cm pod posadzką i przy stopach — zapobiega utracie ciepła przez fundamenty, eliminacja mostka cieplnego ziemia/posadzka), fundament poniżej strefy przemarzania (w Polsce 80–120 cm zależnie od strefy klimatycznej), hydroizolacja fundamentów (płyta warstwowa zapobiega przeciekom z zewnątrz, ale fundament musi być izolowany od wilgoci gruntowej). Realizujemy fundamenty kompleksowo — badania geotechniczne, projekt, wykopy, szalunek, zbrojenie, betonowanie, przerwa technologiczna 28 dni. Szczegóły na stronie <a href='/pl/fundamenty-pod-hale/'>fundamenty pod hale stalowe</a>.

W hali z płyty warstwowej PIR/PUR o U=0,15–0,25 bramy muszą mieć izolację termiczną zbliżoną do ścian — inaczej brama staje się głównym mostkiem cieplnym. Bramy segmentowe ocieplone (zalecane dla hal ogrzewanych powyżej 16°C): panel stalowy 40–80 mm z rdzeniem PUR, U=0,5–1,0 W/m²K, uszczelki EPDM obwodowe i między panelami, napęd elektryczny Hörmann/Wiśniowski/Clopay, rozmiary 3×3 m do 5×5 m, fotokomórki bezpieczeństwa. Koszt: 12–28 tys. PLN za bramę 3×3 m do 4×4 m. Bramy szybkobieżne z kurtyną izolowaną (dla hal z częstym wjazdem wózków widłowych): kurtyna PVC 2–3 mm lub tkanina powlekana, prędkość otwarcia 1–2 m/s, automatyczne otwieranie czujnikiem ruchu. U=1,5–2,5 — gorsze niż segmentowe, ale szybkość minimalizuje straty ciepła przy wjazdach. Koszt: 25–45 tys. PLN. Drzwi ocieplone stalowe: rdzeń PUR 40–60 mm, U=0,8–1,2, próg aluminiowy z przerwą termiczną. Koszt: 3–5 tys. PLN. Kluczowa zasada: brama nieocieplona (U=3–5) w hali z płytą U=0,20 może generować 20–40% całkowitych strat ciepła — dobieramy bramy razem z grubością płyty, żeby bilans był spójny.

Tak — hala z płyty warstwowej PIR/PUR jest doskonałym rozwiązaniem dla obiektów wymagających spełnienia standardu HACCP (produkcja spożywcza, przetwórstwo mięsa, nabiał, piekarnie, cukiernie). Wymagania HACCP spełniane przez płytę warstwową: gładka powierzchnia wewnętrzna (nie zbiera brudu, łatwa do mycia myjkami ciśnieniowymi lub środkami chemicznymi), odporność na wodę i wilgoć (okładzina stalowa lakierowana koilcotingiem 25 µm, zamki szczelne EPDM — brak kondensatu spływającego po powierzchni), kontrola temperatury (U=0,15–0,25 pozwala utrzymać 10–22°C przy minimalnych kosztach ogrzewania/chłodzenia), brak wgłębień i szczelin (profile płyt warstwowych eliminują trudno dostępne miejsca, w których gromadzą się bakterie — vs blacha trapezowa z rowkami), odporność chemiczna (lakier poliestrowy lub PVDF odporny na środki czyszczące pH 4–10). Dla hal z HACCP zalecamy: płytę PIR 150 mm (U=0,15), wykończenie wewnętrzne kolor RAL 9002 lub 9010 (biały/beżowy — łatwy nadzór wizualny czystości), posadzkę epoksydową (łatwa do mycia, odporna na środki chemiczne), bramy segmentowe ocieplone z uszczelkami EPDM, system spływu kondensatu z dachu (okapnik z kapilarem). Producenci hal z płyty warstwowej z certyfikacją HACCP są w naszej sieci — realizujemy hale dla przemysłu spożywczego od lat.

Dobór systemu ogrzewania zależy od temperatury docelowej, kubatury hali i wymagań technologicznych. Dla hali z płytą warstwową PIR 150 mm (U=0,15) zapotrzebowanie na ciepło wynosi 40–60 W/m² powierzchni (vs 80–120 W/m² dla hali z blachą trapezową) — to o 40–60% mniejsza moc grzewcza, co przekłada się na tańszą instalację i niższe koszty eksploatacji. Opcje ogrzewania: nagrzewnice gazowe podwieszane (najpopularniejsze, moc 20–100 kW, sprawność 92–96%, dystrybucja powietrzem, koszt ogrzewania 15–30 zł/m²/rok dla U=0,25), pompy ciepła powietrze-powietrze (COP 3–4, ogrzewanie + chłodzenie latem, najniższe koszty eksploatacji 10–20 zł/m²/rok, wyższa inwestycja 150–250 zł/m²), promienniki podczerwieni gazowe (ogrzewanie stref roboczych bez grzania całej kubatury, oszczędność przez selektywność, koszt 12–25 zł/m²/rok), ogrzewanie podłogowe w posadzce (równomierne, idealne dla magazynów z kontrolą temperatury, koszt 20–35 zł/m²/rok). Wentylacja i rekuperacja: dla hal ogrzewanych powyżej 18°C przez cały rok — rekuperacja (odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, sprawność 60–80%, oszczędność ogrzewania 30–50%, inwestycja 100–180 zł/m²). Realizujemy pełne projekty instalacyjne z doborem ogrzewania, wentylacji i BMS monitoring.

System click-lock to sposób łączenia płyt warstwowych na długich krawędziach. Każda płyta ma wyprofilowany zamek: jedna krawędź z wypustem, druga z wcięciem. Przy montażu wypust wsuwa się w wcięcie sąsiedniej płyty — zamek zazębia się z charakterystycznym kliknięciem. Uszczelka EPDM w zamku zapewnia szczelność na wodę i powietrze (test wodą pod ciśnieniem 600 Pa zgodnie z EN 14509). Montaż płyt dachowych krok po kroku: sprawdzenie płaskości płatwi (tolerancja ±5 mm), montaż podkładek termicznych pod płytę (wkładki z poliamidu — eliminacja mostka cieplnego przez blachę), układanie płyt od okapu ku kalenicy, zatrzaśnięcie zamków click-lock, mocowanie blachowkrętami samowiercącymi co 30–40 cm (przez podkładkę EPDM), zakładki poprzeczne płyt 200–300 mm (zgrzewane silikonem). Montaż płyt ściennych: od dołu ku górze, zamki ukryte lub widoczne, podkładki termiczne. Obróbki blacharskie: kalenice izolowane pianką PUR, okapniki z kapilarem, obróbki okien i bram z izolacją (brak mostków). Czas montażu płyt dla hali 1000 m²: 2–3 tygodnie przez 4–6 osobowy zespół. Warunki montażu: temperatura powyżej -5°C (uszczelki EPDM muszą być elastyczne), bez opadów. Gwarancja montażu: 2 lata na szczelność.

Hala z płyty warstwowej PIR/PUR jest praktycznie bezobsługowa przez pierwsze 10–15 lat. Zalecana konserwacja: co rok (inspekcja wizualna) — sprawdzenie obróbek blacharskich (kalenica, okapniki, obróbki okien i bram), zamków płyt (czy nie ma zerwanych uszczelnień EPDM), powłoki lakierniczej (przebarwienia, zarysowania, korozja punktowa), stanu uszczelnień bram i drzwi (wymiana uszczelnień EPDM po 10–12 latach, koszt 200–500 zł/bramę). Co 10–15 lat: mycie fasady (środek do mycia fasad pH 5–9, ciśnienie myjki do 60 bar), renowacja powłoki lakierniczej w miejscach uszkodzeń mechanicznych (farba poliuretanowa w sprayu RAL, koszt 50–100 zł/m² renowacji punktowej), kontrola mocowań (blachowkręty dokręcić jeśli luźne). Co 25–30 lat: ocena stanu ogólnego płyt — decyzja o reklading-u (wymiana obudowy) lub renowacji. Żywotność płyt warstwowych z okładziną stalową lakierowaną: 30–40 lat dla środowisk C2/C3 (typowe przemysłowe), 20–25 lat dla środowisk C4/C5 (nadmorskie, chemiczne). Koszt utrzymania hali z płytą warstwową przez 20 lat: 1–3% wartości obudowy (vs 5–10% dla blachy trapezowej + wełny mineralnej, która wymaga wymiany wełny po 15–20 latach). Producenci płyt jak Kingspan, Ruukki i ArcelorMittal oferują gwarancje 15–25 lat na szczelność i powłokę lakierniczą.

Bezpłatna wycena hali z płyty warstwowej

Opisz swój projekt - w ciągu 48h otrzymasz wstępną wycenę. Bez zobowiązań, bez opłat.

Bezpłatna wycena
Odpowiedź w 48h
Dane chronione RODO
Bezpłatna wycena w 48h