Szukasz producenta konstrukcji stalowych? Mamy sieć 100+ certyfikowanych wytwórni EN 1090-2 w klasach EXC2, EXC3 i EXC4. Dobieramy producenta do Twojego projektu — terminu, budżetu i wymagań jakościowych. Ceny produkcji od 6 zł/kg z pełną dokumentacją CE.

Specjalizacja w wymagających projektach
Doświadczenie w całej Europie
Zweryfikowana sieć partnerów
Prowizja tylko od producenta
Rynek producentów jest rozproszony — dziesiątki firm o różnych możliwościach. My znamy go od 15 lat.
Certyfikat EN 1090-2, klasa wykonania, zdolności produkcyjne, sytuacja finansowa w KRS, referencje z podobnych projektów — samodzielne sprawdzenie zajmuje tygodnie. My znamy każdego producenta z naszej sieci osobiście. 15 lat współpracy, regularne audyty, weryfikacja ważności certyfikatów co 3 lata. Jeden telefon zamiast dziesiątek zapytań.
Opóźnienie produkcji to opóźnienie transportu, montażu i całej inwestycji. Producent z zapełnionym portfelem zleceń nie dotrzyma terminu — nawet jeśli obiecuje. Znamy realne zdolności produkcyjne każdego partnera: kto ma wolne moce w danym miesiącu, kto jest obłożony. Dobieramy producenta, który realnie dostarczy w Twoim terminie.
Cena 6 zł/kg u producenta z mniejszym doświadczeniem może kosztować więcej niż 8 zł/kg u sprawdzonego. Wady spawalnicze, niedokładności wymiarowe, problemy na montażu — naprawy kosztują 3–5× więcej niż prawidłowa produkcja. Pomagamy znaleźć optimum: solidna jakość EN 1090-2 w rozsądnej cenie, bez ryzyka.
Świadectwa materiałowe 3.1/3.2, protokoły spawania, deklaracje zgodności CE, raport NDT — wszystko musi być kompletne przed odbiorem. Producenci z naszej sieci dostarczają pełną dokumentację standardowo. Nie musisz o nią przypominać ani dopłacać — jest w cenie produkcji.
Cynkowanie ogniowe (EN ISO 1461) daje 30–50 lat ochrony, ale kosztuje 2–3 zł/kg więcej niż malowanie. Malowanie proszkowe (EN ISO 12944) to niższy koszt, ale wymaga konserwacji co 10–15 lat. Dobieramy zabezpieczenie do przeznaczenia obiektu i budżetu inwestora.
Producenci z naszej sieci realizują pełen zakres konstrukcji stalowych w klasach EXC2–EXC4.
Kompletne konstrukcje hal: ramy, słupy, rygle, płatwie, stężenia. Hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne od 200 do 20 000 m². Klasa EXC2 (bez suwnic) lub EXC3 (z suwnicami). Cena: 6–10 zł/kg.
Dowiedz się więcejKonstrukcje kratowe o rozpiętościach do 60 m. Dźwigary dachowe, kratownice przestrzenne, wiązary stalowe. Optymalne zużycie stali przy dużych rozpiętościach. Produkcja w sekcjach, transport na budowę.
Dowiedz się więcejEstakady rurociągowe, podesty, platformy, konstrukcje pod urządzenia, tory suwnicowe. Klasa EXC3/EXC4 z pełną dokumentacją jakościową i badaniami NDT. Doświadczenie w branżach: energetyka, petrochemia, automotive.
Dowiedz się więcejBalustrady, schody, podesty, kraty pomostowe, drabiny, kotwy. Produkcja jednostkowa i seryjna. Cynkowanie lub malowanie. Montaż na budowie lub dostawa na adres.
Dowiedz się więcejZbiorniki magazynowe, procesowe, ciśnieniowe (PED). Silosy na materiały sypkie. Certyfikaty ATEX dla stref zagrożenia wybuchem. Klasa EXC3/EXC4.
Dowiedz się więcejMosty drogowe, kolejowe, kładki dla pieszych. Najwyższa klasa wykonania EXC4. Pełna identyfikowalność materiałów, 100% badań NDT spawów. Transport specjalistyczny.
Dowiedz się więcejPrefabrykacja elementów w kontrolowanych warunkach zakładowych: cięcie CNC, spawanie automatyczne MAG/SAW, próbny montaż. Wyższa jakość, przewidywalność i terminowość niż produkcja na budowie.
Dowiedz się więcejProducenci z naszej sieci dostarczają 5 000+ ton konstrukcji stalowych rocznie. Od hal 200 m² po mosty i konstrukcje przemysłowe.
Prefabrykacja kompletnej konstrukcji hali logistycznej. Klasa EXC2, cynkowanie ogniowe. Produkcja 8 tygodni, transport 15 zestawów. Pełna dokumentacja CE.
Estakady rurociągowe i podesty dla zakładu energetycznego. Klasa EXC3, badania NDT 15% spawów, certyfikaty materiałowe 3.1. Termin produkcji: 6 tygodni.
20 identycznych wiat stalowych dla sieci handlowej. Produkcja seryjna z optymalizacją kosztów. Dostawa rozłożona na 6 miesięcy wg harmonogramu inwestora.
Produkcja konstrukcji stalowych to etap, który decyduje o jakości i trwałości całego obiektu. Niewłaściwy wybór producenta oznacza wady spawalnicze, opóźnienia, niekompletną dokumentację i problemy na montażu. SmartHalls to sieć 100+ certyfikowanych producentów konstrukcji stalowych w całej Polsce — każdy z certyfikatem EN 1090-2, regularnie weryfikowany, z potwierdzonymi referencjami. Dobieramy producenta do Twojego projektu — nie tylko najtańszego, ale optymalnego pod względem terminu, jakości i specjalizacji.

Koszt produkcji konstrukcji stalowej zależy od złożoności geometrii, klasy wykonania i zabezpieczenia antykorozyjnego. Poniżej aktualne przedziały cenowe z rynku:
| Typ konstrukcji | Cena za kg (2026) | Klasa wykonania | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Prosta hala (ramy, płatwie, stężenia) | 6–8 zł/kg | EXC2 | Cynkowanie ogniowe +2–3 zł/kg |
| Hala z suwnicami | 8–10 zł/kg | EXC3 | Belki podsuwnicowe, tory suwnicowe |
| Konstrukcja przemysłowa | 9–14 zł/kg | EXC3/EXC4 | Estakady, podesty, platformy |
| Mosty stalowe | 12–18 zł/kg | EXC4 | 100% NDT, pełna identyfikowalność |
| Elementy stalowe (balustrady, schody) | 8–15 zł/kg | EXC2 | Mniejsze serie, więcej ręcznej pracy |
Dla typowej hali 1000 m² o masie 80–120 ton koszt produkcji to 480–960 tys. zł (bez cynkowania) lub 640–1 200 tys. zł (z cynkowaniem ogniowym). Wyślij dokumentację projektową — porównanie ofert od 2–3 producentów przygotujemy w 48h.
Produkcja konstrukcji stalowej w certyfikowanym zakładzie EN 1090-2 to precyzyjny, wieloetapowy proces:
Weryfikacja dokumentacji (1–3 dni)
Sprawdzenie projektu wykonawczego i rysunków warsztatowych: kompletność, spójność wymiarowa, specyfikacje materiałowe. Uzgodnienie z projektantem ewentualnych uproszczeń produkcyjnych (zmiana detali spawalniczych, dostosowanie profili do dostępnych w magazynie).
Zamówienie materiałów (1–2 tygodnie)
Zamówienie profili, blach i łączników wg specyfikacji. Profile walcowane IPE/HEA/HEB z magazynu (dostępne natychmiast) lub z huty (termin 4–6 tygodni). Blachy grube cięte na wymiar. Śruby, nakrętki, podkładki wg EN 14399 (sprężane) lub EN 15048 (zwykłe).
Cięcie i przygotowanie elementów (1–2 tygodnie)
Cięcie na maszynach CNC: piła taśmowa dla profili, palnik CNC/plazma/laser dla blach. Tolerancje cięcia ±1 mm. Wiercenie otworów na wiertarkach CNC — otwory pod śruby z tolerancją ±0,5 mm. Gięcie blach na prasach krawędziowych.
Spawanie (2–4 tygodnie)
Spawanie wykonywane przez certyfikowanych spawaczy (EN ISO 9606-1) wg zatwierdzonych procedur WPS/WPQR. Metody: MAG (135) dla standardowych połączeń, SAW (121) dla długich spoin czołowych, TIG (141) dla nierdzewnych. Nadzór spawalniczy IWE/EWE.
Kontrola jakości (równolegle ze spawaniem)
Kontrola wymiarowa (tolerancje wg EN 1090-2), badania NDT spawów: VT (wizualna 100%), MT (magnetyczno-proszkowa), UT (ultradźwiękowa), PT (penetracyjna). Zakres NDT: 5% dla EXC2, 10–20% dla EXC3, 100% dla EXC4.
Zabezpieczenie antykorozyjne (3–7 dni)
Cynkowanie ogniowe (EN ISO 1461): śrutowanie Sa 2.5, zanurzenie w kąpieli cynkowej 450°C, grubość powłoki 85–200 μm. Lub malowanie proszkowe (EN ISO 12944): śrutowanie, gruntowanie, warstwa pośrednia, nawierzchniowa. System C3/C4/C5 w zależności od środowiska.
Pakowanie i wysyłka (1–3 dni)
Znakowanie elementów (numer rysunku, masa, punkt ciężkości), pakowanie w wiązki, zabezpieczenie na transport. Dokumentacja: certyfikaty materiałowe 3.1, protokoły NDT, Deklaracja Właściwości Użytkowych CE, instrukcja montażu.
Łączny czas produkcji typowej hali: 4–8 tygodni od zatwierdzenia dokumentacji. Duże projekty (500+ ton): 8–16 tygodni. Producenci z naszej sieci mają zdolności 50–500 ton/miesiąc.
Norma EN 1090-2 definiuje cztery klasy wykonania, które wpływają na każdy aspekt produkcji:
| Wymaganie | EXC2 | EXC3 | EXC4 |
|---|---|---|---|
| Jakość spawów (EN ISO 5817) | Poziom C | Poziom B | Poziom B+ |
| Zakres badań NDT | 5% | 10–20% | 100% |
| Identyfikowalność materiałów | Partia | Pełna | Pełna + cieplny |
| Tolerancje wymiarowe | Klasa 1 | Klasa 1 | Klasa 2 (surowsza) |
| Typowe zastosowania | Hale, magazyny | Hale z suwnicami, mosty | Elektrownie, obiekty krytyczne |
Każdy producent w sieci SmartHalls posiada certyfikat na określoną klasę — dobieramy wykonawcę do wymagań projektu. Nie zlecamy produkcji EXC3 producentowi z certyfikatem tylko na EXC2.
Samodzielne poszukiwanie producenta konstrukcji stalowej to proces, który zajmuje 2–4 tygodnie. Trzeba znaleźć firmy, zweryfikować certyfikaty, wysłać zapytania, porównać oferty w różnych formatach, sprawdzić referencje. My mamy gotową bazę 100+ zweryfikowanych producentów — znamy ich zdolności, specjalizacje, aktualne obłożenie i ceny. W 48h dostajesz porównanie 2–3 ofert w jednolitym formacie.
Model kosztowy jest korzystny: nasza usługa koordynacji jest bezpłatna dla inwestora. Zarabiamy prowizję od producenta — dla Ciebie cena jest identyczna jak przy bezpośrednim zakupie, często niższa dzięki wynegocjowanym stawkom hurtowym. Dodatkowo koordynujemy transport, montaż i fundamenty — pełna realizacja pod jednym dachem z generalnym wykonawstwem.
Wybór zabezpieczenia antykorozyjnego wpływa na trwałość, koszt i estetykę konstrukcji:
Wyślij parametry projektu — doradzimy optymalny system antykorozyjny i przygotujemy bezpłatną wycenę produkcji z zabezpieczeniem w 48h.
Twoje bezpieczeństwo i spokój to nasza odpowiedzialność.
Zajmujemy się całym projektem - nie zostawiamy Cię z problemem "kto zamontuje konstrukcję". Od wyceny przez produkcję i transport po montaż i odbiory końcowe.
Monitorujemy każdy etap (produkcja → transport → montaż) i interweniujemy przy zagrożeniach dla harmonogramu. Twój projekt jest realizowany zgodnie z ustalonym planem.
Każdy producent zweryfikowany - 15+ lat doświadczenia w branży. Znamy historię realizacji każdego z 100+ naszych partnerów. Eliminujemy ryzyko złego wyboru.
Odpowiedzi na pytania inwestorów szukających producenta konstrukcji stalowej.
Cena produkcji konstrukcji stalowej w 2026 roku zależy od złożoności, klasy wykonania i zabezpieczenia antykorozyjnego. Prosta hala (EXC2, ramy + płatwie + stężenia) to 6–8 zł/kg stali surowej. Hala z suwnicami (EXC3) to 8–10 zł/kg. Konstrukcja przemysłowa (EXC3/EXC4) to 9–14 zł/kg. Mosty i konstrukcje krytyczne (EXC4) to 12–18 zł/kg. Do tego dochodzi zabezpieczenie antykorozyjne: cynkowanie ogniowe +2–3 zł/kg, malowanie proszkowe +1–2 zł/kg. Dla typowej hali 1000 m² o masie 80–120 ton koszt samej produkcji to 480–960 tys. zł (bez cynkowania). Z cynkowaniem: 640–1 200 tys. zł. Na cenę wpływa też aktualny kurs stali na giełdach europejskich — wahania ±10–15% rocznie. Wycena jest bezpłatna — wyślij dokumentację projektową, a porównanie ofert od 2–3 producentów przygotujemy w 48h.
Czas produkcji zależy od tonażu, złożoności i dostępności materiałów. Typowe terminy: hale 50–100 ton to 4–6 tygodni, hale 100–300 ton to 6–10 tygodni, duże projekty 300–500+ ton to 10–16 tygodni. Do tego trzeba doliczyć: weryfikację dokumentacji (1–3 dni), zamówienie materiałów z huty jeśli niestandardowe profile (4–6 tygodni — dlatego ważne, żeby projektant dobierał profile dostępne w magazynie), zabezpieczenie antykorozyjne — cynkowanie ogniowe 3–5 dni, malowanie 5–7 dni. Kluczowy jest termin rozpoczęcia — producent z wolnymi mocami może zacząć natychmiast, obłożony czeka 2–4 tygodnie na zwolnienie linii. Znamy realne obłożenie każdego producenta z naszej sieci i dobieramy takiego, który realnie dostarczy w Twoim terminie.
Obowiązkowy certyfikat to EN 1090-2 — europejska norma wykonawstwa konstrukcji stalowych. Bez tego certyfikatu producent nie może legalnie oznakowywać konstrukcji znakiem CE i sprzedawać ich w UE. Certyfikat EN 1090-2 wydaje notyfikowana jednostka certyfikująca (TÜV, DNV, Bureau Veritas) na podstawie audytu Zakładowej Kontroli Produkcji (FPC). Certyfikat określa klasę wykonania: EXC2 dla hal standardowych, EXC3 dla hal z suwnicami i obiektów publicznych, EXC4 dla konstrukcji krytycznych. Dodatkowe certyfikaty: ISO 9001 (system zarządzania jakością), ISO 3834 (wymagania jakościowe dla spawania), kwalifikacje spawaczy wg EN ISO 9606-1 (każdy spawacz osobno), koordynator spawalniczy IWE/EWE (nadzór nad spawaniem). Wszyscy producenci w sieci SmartHalls mają aktualne certyfikaty — weryfikujemy je przy nawiązaniu współpracy i monitorujemy ważność (certyfikat EN 1090-2 odnawia się co 3 lata).
Tak — dostarczamy konstrukcję na budowę lub do magazynu klienta, z transportem lub bez. Możliwe scenariusze: (1) Produkcja + transport na budowę — organizujemy transport standardowy lub ponadgabarytowy, klient montuje samodzielnie lub swoją ekipą. (2) Produkcja + dostawa do magazynu — elementy składowane u klienta do momentu gotowości placu budowy. (3) Produkcja + transport + montaż — kompleksowa usługa, koordynujemy całość. Przy zamówieniu samej produkcji dostarczamy pełną dokumentację: certyfikaty materiałowe 3.1, protokoły NDT, Deklarację Właściwości Użytkowych CE, instrukcję montażu z kolejnością stawiania elementów. Jeśli masz własną ekipę montażową, to jest to optymalne rozwiązanie kosztowo.
Kontrola jakości produkcji EN 1090-2 obejmuje kilka poziomów. Kontrola materiałów wejściowych — weryfikacja certyfikatów materiałowych 3.1/3.2, sprawdzenie gatunku stali, wymiarów i stanu powierzchni profili. Kontrola procesu — monitorowanie parametrów spawania zgodnie z zatwierdzonymi WPS, kontrola temperatury między warstwami, kontrola odkształceń. Kontrola wymiarowa — pomiary geometryczne gotowych elementów z tolerancjami wg EN 1090-2 (typowo ±2–3 mm na długości, ±1 mm na otworach). Badania nieniszczące (NDT) — wizualna VT 100%, magnetyczno-proszkowa MT, ultradźwiękowa UT, penetracyjna PT wg planu kontroli (5% dla EXC2, 10–20% dla EXC3, 100% dla EXC4). Kontrola zabezpieczenia antykorozyjnego — pomiar grubości powłoki cynkowej/malarskiej. Na życzenie inwestora organizujemy niezależną inspekcję — inspektor odwiedza wytwórnię i kontroluje jakość w imieniu klienta.
Masa konstrukcji stalowej zależy od rozpiętości, wysokości i obciążeń. Orientacyjne wagi: hala 500 m² (20×25 m, h=6 m) — 30–50 ton, hala 1000 m² (20×50 m, h=8 m) — 80–120 ton, hala 2000 m² (30×67 m, h=10 m) — 150–250 ton, hala 5000 m² (40×125 m, h=12 m) — 400–600 ton. Na masę istotnie wpływają: rozpiętość (szersza hala = cięższe ramy), suwnice (belki podsuwnicowe +15–25% masy), strefa śniegowa (strefa 5 vs strefa 1 to różnica 20–30% stali), klasa wykonania (EXC3 wymaga grubszych blach węzłowych). Masa konstrukcji bezpośrednio wpływa na koszty produkcji, transportu i montażu. Dlatego optymalizacja masy na etapie projektowania jest kluczowa — dobrze zaprojektowana hala waży 15–25% mniej niż zaprojektowana „z zapasem”.
Trzy główne metody spawania konstrukcji stalowych różnią się zastosowaniem i jakością. MAG (135, Metal Active Gas) — najczęściej stosowana metoda do spawania konstrukcji stalowych. Drut spawalniczy w osłonie gazu aktywnego (mieszanka Ar+CO2). Wydajna, wszechstronna, nadaje się do spawania we wszystkich pozycjach. Stosowana dla 80% połączeń w typowej hali. SAW (121, Submerged Arc Welding) — spawanie łukiem krytym pod topnikiem. Najwyższa wydajność — do 15 kg/h stopiwa (MAG: 3–5 kg/h). Stosowana do długich spoin czołowych (spoiny pasów dźwigarów). Tylko pozycja podolna (PA). Bardzo wysoka jakość spoin. TIG (141, Tungsten Inert Gas) — spawanie elektrodą wolframową w osłonie argonu. Najwyższa jakość, ale niska wydajność. Stosowana do stali nierdzewnych, aluminium i cienkościennych. W konstrukcjach stalowych używana do spawania przetopień korzeni. Producenci z naszej sieci stosują wszystkie trzy metody, dobierając technologię do rodzaju połączenia.
Tak — Polska jest jednym z największych eksporterów konstrukcji stalowych w Europie. Polscy producenci z certyfikatem EN 1090-2 eksportują do: Niemiec (największy rynek — 30–40% tańsza produkcja niż u niemieckich wytwórców), Skandynawii (Szwecja, Norwegia, Finlandia — rosnący popyt na certyfikowane konstrukcje EXC3/EXC4), krajów Beneluksu (Holandia, Belgia — duże projekty infrastrukturalne), Wielkiej Brytanii (post-Brexit: nadal uznawane certyfikaty EN 1090), krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia — bliski transport). SmartHalls organizuje kompletną logistykę eksportu: dokumentacja celna, transport międzynarodowy, ubezpieczenie cargo. Dla firm zagranicznych budujących w Polsce oferujemy obsługę w językach: angielski, niemiecki, szwedzki. Certyfikaty EN 1090-2 polskich producentów są uznawane w całej UE bez dodatkowej walidacji.
Certyfikat EN 1090-2 jest ważny przez 3 lata od daty wydania przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą. W okresie ważności producent podlega corocznym audytom nadzoru — jednostka certyfikująca sprawdza utrzymanie systemu FPC (Zakładowej Kontroli Produkcji). Po 3 latach wymagany jest pełny audyt recertyfikacyjny. Certyfikat może zostać zawieszony lub cofnięty wcześniej, jeśli: audyt nadzoru wykaże niezgodności krytyczne, producent nie poprawi niezgodności w wyznaczonym terminie, producent nie wpuści audytora. W SmartHalls monitorujemy ważność certyfikatów wszystkich producentów z naszej sieci. Jeśli certyfikat producenta zbliża się do wygaśnięcia, weryfikujemy status recertyfikacji przed zleceniem mu produkcji. Nie ryzykujemy zlecenia konstrukcji producentowi z wygasłym certyfikatem.
Tak — wycena produkcji, konsultacja techniczna i dobór producenta są całkowicie bezpłatne dla inwestora. Wyślij dokumentację projektową (projekt wykonawczy, rysunki warsztatowe lub chociaż podstawowe parametry: wymiary hali, masa konstrukcji, klasa wykonania), a w 48h otrzymasz: porównanie ofert od 2–3 producentów w jednolitym formacie, z pełnym rozbiciem kosztów (materiał, robocizna, NDT, zabezpieczenie antykorozyjne, dokumentacja), realne terminy realizacji, informacje o certyfikatach i specjalizacji każdego producenta. Nasza prowizja pochodzi od producenta — dla Ciebie cena jest identyczna jak przy zakupie bezpośrednim, często niższa dzięki wynegocjowanym stawkom hurtowym. Przy kompleksowej realizacji (produkcja + transport + montaż) uzyskujemy dodatkowe rabaty za wolumen.
Opisz swój projekt - w ciągu 48h otrzymasz wstępną wycenę. Bez zobowiązań, bez opłat.