Prefabrykacja konstrukcji stalowych w kontrolowanych warunkach halowych to standard jakości EN 1090-2. Cięcie CNC z tolerancją ±1 mm, spawanie automatyczne MAG/SAW przez certyfikowanych spawaczy, próbny montaż w hali przed wysyłką. Wyższa jakość, przewidywalność kosztów i terminowość.

Specjalizacja w wymagających projektach
Doświadczenie w całej Europie
Zweryfikowana sieć partnerów
Prowizja tylko od producenta
Różnica w jakości, kosztach i terminach jest znacząca — i mierzalna.
Prefabrykacja w hali produkcyjnej jest niezależna od deszczu, wiatru, mrozu i upału. Spawanie w optymalnych warunkach (temperatura, wilgotność, brak przeciągów) daje jakość spawów o 30% wyższą niż na budowie. Brak przestojów pogodowych — produkcja idzie zgodnie z harmonogramem, 5 dni w tygodniu, 2 zmiany.
W hali produkcyjnej: suwnice 5–50 ton do manipulacji elementami, piły taśmowe CNC, palniki plazmowe/laserowe, wiertarki CNC, prasy krawędziowe, stanowiska spawalnicze z podajnikami drutu. Na budowie: podstawowy sprzęt ręczny, ograniczony dostęp. Efekt: prefabrykacja jest 30–50% szybsza i 2–3× precyzyjniejsza niż produkcja na budowie.
W hali spawy są kontrolowane na stanowisku — inspektor widzi każde połączenie, mierzy każdy wymiar. Badania NDT (ultradźwięki, magnetyczne) wykonywane na bieżąco. Na budowie kontrola jest utrudniona: wysokość, pogoda, ograniczony dostęp. Prefabrykacja = mniej wad, mniej reklamacji, niższe ryzyko.
Produkcja w hali ma stałą wydajność — nie zależy od pogody, dostępności dźwigów, warunków na budowie. Koszt za kg jest znany z góry i nie zmienia się w trakcie. Na budowie każde opóźnienie pogodowe, każda przeróbka generuje dodatkowe koszty. Prefabrykacja = budżet pod kontrolą.
Kompletna produkcja w warunkach halowych z kontrolą jakości na każdym etapie.
Cięcie profili na piłach taśmowych CNC, blach na palnikach plazmowych/laserowych. Tolerancje: ±1 mm na długości, ±0,5 mm na otworach. Fazowanie krawędzi pod spawanie, gratowanie otworów.
Dowiedz się więcejSpawanie automatyczne i półautomatyczne przez certyfikowanych spawaczy (EN ISO 9606-1). MAG 135 — standardowe połączenia, SAW 121 — długie spoiny czołowe, TIG 141 — nierdzewne. Procedury WPS/WPQR zatwierdzone.
Dowiedz się więcejWiercenie otworów na wiertarkach wielowrzecionowych CNC, frezowanie powierzchni czołowych, gwintowanie. Otwory pod śruby M12–M36 z tolerancją ±0,5 mm. Automatyczne znakowanie elementów.
Dowiedz się więcejSkładanie elementów w hali przed wysyłką — sprawdzenie pasowania, wymiarów i kompletności. Eliminuje problemy na budowie — elementy pasują za pierwszym razem. Dokumentacja fotograficzna próbnego montażu.
Dowiedz się więcejŚrutowanie Sa 2.5, gruntowanie, malowanie nawierzchniowe (EN ISO 12944). Przygotowanie pod cynkowanie ogniowe (otwory technologiczne, zawiesia). Malowanie proszkowe — kontrolowane warunki, równomierna powłoka.
Dowiedz się więcejKontrola wymiarowa, badania NDT (VT, MT, UT, PT) wg planu kontroli, certyfikaty materiałowe 3.1/3.2, Deklaracja Właściwości Użytkowych CE, oznakowanie elementów. Kompletna dokumentacja gotowa do odbioru.
Dowiedz się więcejProducenci z naszej sieci prefabrykują 5 000+ ton konstrukcji stalowych rocznie. Od hal po mosty i zbiorniki.
Kompletna prefabrykacja: cięcie CNC, spawanie MAG, malowanie proszkowe, próbny montaż 4 ram. Wysyłka w 24 zestawach. Klasa EXC2. Termin: 8 tygodni.
Kratownice dachowe 40 m do hali sportowej. Spawanie SAW pasów, MAG montażowe. Transport specjalny na naczepach rozsuwanych. Klasa EXC2.
30 identycznych wiat stalowych dla sieci handlowej. Produkcja seryjna z optymalizacją matryc i szablonów. Cynkowanie ogniowe. Dostawa rozłożona na 8 miesięcy.

Prefabrykacja konstrukcji stalowych oznacza produkcję elementów w warunkach halowych (zakładowych), a nie na placu budowy. To standard jakości w branży — norma EN 1090-2 wymaga, aby konstrukcje stalowe były produkowane w zakładach z wdrożonym systemem Zakładowej Kontroli Produkcji (FPC). SmartHalls to sieć 100+ zakładów prefabrykacji w całej Polsce, z certyfikatami EN 1090-2 w klasach EXC2, EXC3 i EXC4.
Dlaczego prefabrykacja w hali daje lepsze efekty niż wytwarzanie na placu budowy?
| Kryterium | Prefabrykacja w hali | Produkcja na budowie |
|---|---|---|
| Warunki pracy | Kontrolowane (temp., wilgotność) | Zależne od pogody |
| Jakość spawów | Wyższa o 30% (mniej wad) | Więcej wad, napraw |
| Tolerancje wymiarowe | ±1–2 mm (CNC) | ±3–5 mm (ręczne) |
| Wydajność spawania | 3–8 kg/h (MAG/SAW) | 1–3 kg/h (ręczne) |
| Kontrola jakości | Pełna, na bieżąco | Utrudniona (wysokość, pogoda) |
| Terminowość | Przewidywalna (brak pogody) | Ryzyko opóźnień pogodowych |
| Koszt | Stały za kg | Zmienny, niespodzianki |
Wniosek: prefabrykacja jest standardem dla 95% konstrukcji stalowych. Produkcja na budowie stosowana tylko wtedy, gdy transport gotowych elementów jest niemożliwy (bardzo duże wymiary, brak dojazdu) lub przy modernizacjach istniejących obiektów (spawanie do istniejącej konstrukcji).
Prefabrykacja konstrukcji stalowej w certyfikowanym zakładzie EN 1090-2 to wieloetapowy proces z kontrolą jakości na każdym kroku:
Weryfikacja dokumentacji — sprawdzenie projektu wykonawczego i rysunków warsztatowych. Uzgodnienie ewentualnych zmian z projektantem (optymalizacja pod technologię zakładu).
Zamówienie materiałów — profile, blachy, łączniki wg specyfikacji. Certyfikaty materiałowe 3.1 dla każdej dostawy. Sprawdzenie gatunku stali, wymiarów i stanu powierzchni.
Cięcie i przygotowanie — cięcie na maszynach CNC z tolerancją ±1 mm. Piły taśmowe dla profili, plazma/laser dla blach. Wiercenie otworów CNC. Fazowanie krawędzi pod spawanie.
Spawanie — certyfikowani spawacze wg zatwierdzonych WPS. MAG (135) — 80% połączeń, SAW (121) — długie spoiny czołowe. Nadzór IWE/EWE. Kontrola parametrów na bieżąco.
Kontrola jakości — wymiarowa (tolerancje wg EN 1090-2), NDT spawów (VT 100%, MT/UT/PT wg planu kontroli: 5% EXC2, 10–20% EXC3, 100% EXC4). Dokumentacja kompletna.
Próbny montaż — składanie sekcji w hali, sprawdzenie pasowania, kompletności i oznakowania. Eliminacja problemów przed wysyłką na budowę.
Zabezpieczenie i pakowanie — śrutowanie, malowanie lub przygotowanie pod cynkowanie. Znakowanie elementów, pakowanie w wiązki, zabezpieczenie na transport.
Czas prefabrykacji typowej hali: 4–8 tygodni od zatwierdzenia dokumentacji. Duże projekty (500+ ton): 10–16 tygodni. Zdolności produkcyjne zakładów w naszej sieci: 50–500 ton/miesiąc.
Koszt prefabrykacji zależy od złożoności geometrii, klasy wykonania i zabezpieczenia:
| Typ konstrukcji | Cena prefabrykacji (2026) | Termin |
|---|---|---|
| Proste hale (EXC2) | 6–8 zł/kg | 4–6 tygodni |
| Hale z suwnicami (EXC3) | 8–10 zł/kg | 6–10 tygodni |
| Konstrukcje przemysłowe (EXC3/EXC4) | 9–14 zł/kg | 8–16 tygodni |
Ceny obejmują: materiał, cięcie, spawanie, kontrolę jakości, dokumentację CE. Zabezpieczenie antykorozyjne doliczane osobno: cynkowanie +2–3 zł/kg, malowanie +1–2 zł/kg. Wyślij dokumentację — porównanie ofert od 2–3 zakładów przygotujemy w 48h.
Szukasz kompleksowej realizacji? SmartHalls koordynuje projektowanie, prefabrykację, transport, montaż i fundamenty — generalny wykonawca od A do Z.
Twoje bezpieczeństwo i spokój to nasza odpowiedzialność.
Zajmujemy się całym projektem - nie zostawiamy Cię z problemem "kto zamontuje konstrukcję". Od wyceny przez produkcję i transport po montaż i odbiory końcowe.
Monitorujemy każdy etap (produkcja → transport → montaż) i interweniujemy przy zagrożeniach dla harmonogramu. Twój projekt jest realizowany zgodnie z ustalonym planem.
Każdy producent zweryfikowany - 15+ lat doświadczenia w branży. Znamy historię realizacji każdego z 100+ naszych partnerów. Eliminujemy ryzyko złego wyboru.
Odpowiedzi na pytania inwestorów o produkcję konstrukcji stalowych w warunkach halowych.
Prefabrykacja w hali produkcyjnej daje wyższą jakość, przewidywalność kosztów i często niższą cenę niż produkcja na budowie. Jakość spawów jest o 30% wyższa (mniej wad, mniej napraw), tolerancje wymiarowe 2–3× lepsze (CNC vs ręczne), wydajność spawania 2–3× wyższa (lepszy sprzęt, ergonomia), terminowość gwarantowana (brak przestojów pogodowych). Spawanie na budowie stosuje się tylko gdy: transport gotowych elementów jest niemożliwy (bardzo duże gabaryty bez możliwości podziału na sekcje transportowe), modernizacja istniejącego obiektu wymaga spawania do istniejącej konstrukcji, specyfika projektu wymaga montażu spawanego (np. mosty, zbiorniki). W 95% przypadków prefabrykacja jest optymalnym rozwiązaniem.
Ograniczeniem prefabrykacji są wymiary transportowe — elementy muszą zmieścić się na naczepie do transportu na budowę. Gabaryty standardowe (naczepa 13,6 m): elementy do 12–13 m długości, 2,5 m szerokości, 3,5 m wysokości. Ponadgabaryty (naczepy rozsuwane): elementy do 24 m długości (kat. I pozwolenia). Ponadgabaryty specjalne: elementy do 30+ m (kat. III+ pozwolenia, pilotaż). Bardzo duże elementy (ramy hal 40+ m) dzielone na sekcje transportowe — styki montażowe projektowane na etapie projektu wykonawczego. Sekcje składane spawaniem lub śrubami na budowie. Elementy, których transport jest fizycznie niemożliwy, spawane na budowie pod nadzorem IWE/EWE.
Czas prefabrykacji zależy od tonażu i złożoności: 30–50 ton (mała hala) — 3–4 tygodnie, 50–100 ton (średnia hala) — 4–6 tygodni, 100–300 ton (duża hala) — 6–10 tygodni, 300–500+ ton (centrum logistyczne) — 10–16 tygodni. Do czasu prefabrykacji doliczamy: weryfikację dokumentacji 1–3 dni, zamówienie materiałów z huty 1–6 tygodni (zależy od dostępności profili), zabezpieczenie antykorozyjne 3–7 dni, pakowanie i wysyłkę 1–3 dni. Kluczowe: prefabrykacja biegnie równolegle z fundamentami na budowie — nie czekamy z produkcją na gotowe fundamenty. SmartHalls synchronizuje oba procesy — stal trafia na gotowe fundamenty dokładnie na czas.
Tak — organizujemy wizyty u producentów dla ważnych projektów. Podczas wizyty zobaczysz: halę produkcyjną z wyposażeniem (suwnice, maszyny CNC, stanowiska spawalnicze), realizowaną produkcję (lub produkcję zbliżonego projektu), system kontroli jakości (dokumentacja FPC, stanowisko NDT), kadrę (spawacze z certyfikatami, nadzór IWE/EWE). Wizyta trwa 2–4 godziny, obejmuje prezentację zakładu, rozmowę z kierownikiem produkcji i przegląd dokumentacji jakościowej. Dla projektów powyżej 200 ton wizyty są standardem — inwestor widzi, gdzie i jak powstaje jego konstrukcja. Organizujemy też wizyty kontrolne w trakcie produkcji — inspekcje etapowe co 2 tygodnie.
Próbny montaż (trial assembly) to składanie sekcji lub kompletnych ram w hali produkcyjnej przed wysyłką na budowę. Cel: weryfikacja pasowania elementów, wymiarów i kompletności. Zakres: składanie ram ze słupami i ryglami, sprawdzenie rozstawu otworów i pasowania śrub, kontrola geometrii (równoległość, prostokątność, piony), weryfikacja oznaczeń elementów (zgodność z rysunkami montażowymi), dokumentacja fotograficzna. Próbny montaż eliminuje 90% problemów, które mogłyby wystąpić na budowie — przesunięte otwory, niezgodne wymiary, brakujące elementy. Dla prostych hal (powtarzalne ramy) wystarczy próbny montaż 1–2 ram. Dla złożonych konstrukcji (różne ramy, kratownice) montaż kompletny. Koszt: wliczony w cenę produkcji — nie płacisz ekstra.
W prefabrykacji konstrukcji stalowych stosowane są trzy główne metody spawania: MAG 135 (Metal Active Gas) — najczęstsza metoda, ok. 80% wszystkich spoin. Drut spawalniczy w osłonie gazu aktywnego (Ar+CO2). Wydajność 3–5 kg/h. Stosowana do spoin pachwinowych i czołowych we wszystkich pozycjach. SAW 121 (Submerged Arc Welding) — spawanie łukiem krytym pod topnikiem. Najwyższa wydajność: 8–15 kg/h. Stosowana do długich spoin czołowych pasów dźwigarów, blach czołowych. Tylko pozycja podolna (PA). Automatyczne — jeden operator obsługuje 2–3 stanowiska. TIG 141 (Tungsten Inert Gas) — spawanie elektrodą wolframową w osłonie argonu. Najwyższa jakość, najniższa wydajność. Stosowana do stali nierdzewnych, aluminium, przetopień korzeni. Każda metoda wymaga oddzielnych kwalifikacji spawacza (EN ISO 9606-1) i zatwierdzonych procedur WPS/WPQR.
Prefabrykacja i produkcja konstrukcji stalowych to w zasadzie ten sam proces — oba terminy opisują wytwarzanie elementów stalowych w warunkach zakładowych. Różnica jest subtelna: „prefabrykacja” podkreśla, że elementy są przygotowane (pre-fabricated) w hali i gotowe do montażu na budowie — wystarczy je przetransportować i złożyć. Termin akcentuje etap przygotowania i gotowość do szybkiego montażu. „Produkcja konstrukcji” to szerszy termin obejmujący cały proces: od zamówienia materiałów po gotowy wyrób z certyfikatem CE. W praktyce, gdy mówimy o prefabrykacji konstrukcji stalowych i produkcji konstrukcji stalowych — mamy na myśli ten sam zakres prac w tym samym zakładzie. Kluczowe jest, żeby zakład miał certyfikat EN 1090-2 i system FPC. SmartHalls koordynuje oba aspekty — od dokumentacji po gotową konstrukcję z CE.
Ceny prefabrykacji w 2026 roku: proste hale (EXC2, ramy + płatwie + stężenia) — 6–8 zł/kg stali surowej. Hale z suwnicami (EXC3) — 8–10 zł/kg. Konstrukcje przemysłowe (EXC3/EXC4, estakady, podesty) — 9–14 zł/kg. Do ceny produkcji doliczyć: cynkowanie ogniowe +2–3 zł/kg lub malowanie +1–2 zł/kg. Dla typowej hali 1000 m² o masie 100 ton: prefabrykacja 600–800 tys. zł (z cynkowaniem) lub 700–1 000 tys. zł. Cena obejmuje: materiał, cięcie CNC, spawanie, kontrolę jakości NDT, próbny montaż, dokumentację CE (certyfikaty materiałowe, DWU, protokoły NDT). Nie obejmuje: transportu na budowę, montażu na budowie. Bezpłatna wycena — wyślij dokumentację projektową.
Zabezpieczenie antykorozyjne jest ostatnim etapem prefabrykacji, przed pakowaniem i wysyłką. Opcje: malowanie w hali produkcyjnej — śrutowanie Sa 2.5, gruntowanie (epoksyd), warstwa pośrednia, nawierzchniowa. System C3/C4/C5 wg EN ISO 12944. Zalety: kontrolowane warunki (temperatura, wilgotność), równomierna powłoka, szybkie schcnięcie. Koszt: +1–2 zł/kg. Przygotowanie pod cynkowanie ogniowe — śrutowanie, wykonanie otworów technologicznych (do odprowadzenia cynku), zawiesia do zanurzenia. Transport do cynkowni (osobny zakład), cynkowanie, powrót do wytwórni na pakowanie. Koszt: +2–3 zł/kg. Malowanie proszkowe — nakładanie farby elektrostatycznie, wypalanie w piecu 180–200°C. Równomierna powłoka, szeroka paleta RAL. Ograniczenie: max wymiary pieca. Koszt: +1,5–2,5 zł/kg. Rekomendacja zależy od przeznaczenia obiektu — doradzimy optymalny system.
Tak — wycena prefabrykacji, konsultacja techniczna i dobór zakładu produkcyjnego są bezpłatne. Wyślij dokumentację projektową (projekt wykonawczy, rysunki warsztatowe lub parametry konstrukcji) — w 48h otrzymasz porównanie ofert od 2–3 zakładów z cenami, terminami i certyfikatami. Nasza prowizja pochodzi od producenta — dla Ciebie cena jest identyczna jak przy bezpośrednim zamówieniu.
Opisz swój projekt - w ciągu 48h otrzymasz wstępną wycenę. Bez zobowiązań, bez opłat.