Bezpłatna wycena
Język
Zgodność z normami UE 2027 — ponad 60 zrealizowanych chlewni

Chlewnie stalowe z płyty warstwowej

Nowoczesne chlewnie stalowe dla trzody chlewnej — tuczarnie, porodówki, warchlakiarnie. Projektujemy zgodnie z normami dobrostanu UE 2027, kompletna automatyka karmienia i wentylacji. Bezpłatna wycena z rozbiciem kosztów w 48h.

Zgodność z normami dobrostanu UE 2027 — projektowanie na 20+ lat
Pełna automatyka karmienia i wentylacji — redukcja kosztów pracy o 50-70%
Dotacje PROW i ARiMR do 70% kosztów kwalifikowanych
Nowoczesna chlewnia stalowa z płyty warstwowej — realizacja SmartHalls
100+
Producentów
15+
Lat doświadczenia
48h
Do wyceny
Certyfikaty EXC3 / EXC4

Specjalizacja w wymagających projektach

15+ lat na rynku

Doświadczenie w całej Europie

100+ producentów

Zweryfikowana sieć partnerów

0 zł dla klienta

Prowizja tylko od producenta

Współpracujemy z:
Partner Partner Partner Partner Partner Partner

Wymagania dla nowoczesnej chlewni

Chlewnia to precyzyjne środowisko — każdy parametr wpływa na wyniki produkcji i dobrostan zwierząt.

Dobrostan zwierząt — normy UE 2027

UE zaostrza normy dla trzody. Więcej przestrzeni (min. 1 m²/tucznik od 110 kg), zakaz klatek porodowych od 2027, materiały do rycia. Projektujemy chlewnie zgodne z przyszłymi wymogami — inwestycja na 20+ lat powinna je uwzględniać już dziś.

Klimat i wentylacja

Świnie są wrażliwe na temperaturę (optimum 18-22°C dla tuczników, 28-32°C dla prosiąt). Wentylacja podciśnieniowa z automatyczną regulacją, chłodzenie kropelkowe latem, ogrzewanie podłogowe w porodówkach — precyzyjna kontrola mikroklimatu.

Biosekuracja — ASF

Afrykański pomór świń to egzystencjalne zagrożenie dla fermy. Śluzy sanitarne, podwójne ogrodzenia, maty dezynfekcyjne, zamknięte silosy, procedury dla pracowników i pojazdów — projektujemy zgodnie z wymogami PIW i zaleceniami GIW.

Automatyczne karmienie i zarządzanie

Sucha karma, mokra pasza, systemy ad libitum — dobieramy system do technologii chowu. Silosy 20-60 t, mieszalnie pasz, dozowniki. Automatyka zmniejsza koszty pracy o 50-70% i poprawia konwersję paszy o 5-10%.

Jak budujemy chlewnie?

Od projektu technologicznego do gotowego obiektu z pełnym wyposażeniem — koordynujemy cały proces.

1

Analiza produkcji

Ile sztuk? Jaki system (rusztowy, ściółkowy, deep litter)? Cykl otwarty czy zamknięty? Ustalamy technologię, wielkość stada docelowego i etapowość inwestycji.

2

Projekt technologiczny + budowlany

Układ kojców, korytarzy, pomieszczeń socjalnych. Projekt instalacji: wentylacja, karmienie, pojenie, gnojowica. Dokumentacja do pozwolenia na budowę i decyzji środowiskowej.

3

Budowa i wyposażenie

Konstrukcja stalowa + płyta warstwowa 80-120 mm. Posadzki rusztowe lub lite z korytem gnojowym. Montaż technologii — linie karmienia, wentylatory, sterowniki klimatu, systemy pojenia.

4

Odbiory i uruchomienie

Odbiór budowlany, weterynaryjny (PIW), środowiskowy. Szkolenie obsługi z automatyki i sterowników. Kalibracja systemów — uruchomienie produkcji.

Typy chlewni i usługi budowy

Projektujemy i budujemy obiekty dla wszystkich faz produkcji trzody — od porodówek po tuczarnie.

Realizacje chlewni

Obiekty dla trzody chlewnej w całej Polsce — tuczarnie, porodówki, warchlakiarnie.

Chlewnie stalowe z płyty warstwowej — Tuczarnia na 2000 stanowisk

Tuczarnia na 2000 stanowisk

Chlewnia rusztowa z automatycznym karmieniem mokrym. Wentylacja podciśnieniowa z chłodzeniem kropelkowym. Pełna biosekuracja ASF. Koszt: 1,45 mln zł.

1800 m2 Wielkopolska
Chlewnie stalowe z płyty warstwowej — Porodówka 48 stanowisk — kojce wolne

Porodówka 48 stanowisk — kojce wolne

Kojce wolne (zgodne z normami UE 2027), ogrzewanie podłogowe, wentylacja nadciśnieniowa z filtracją, automatyczne karmienie loch. Koszt: 890 tys. zł. Dotacja PROW 65%.

650 m2 Kujawsko-pomorskie
Chlewnie stalowe z płyty warstwowej — Warchlakiarnia na 3000 prosiąt

Warchlakiarnia na 3000 prosiąt

Odchów po odsadzeniu z gniazdami ogrzewanymi, pasze starter/grower, wentylacja strefowa. Koszt: 1,1 mln zł. Dotacja 65%.

1200 m2 Łódzkie

Chlewnie stalowe z płyty warstwowej — nowoczesna produkcja trzody chlewnej w 2026 roku

Chlewnia stalowa z płyty warstwowej to standard w nowoczesnej produkcji trzody chlewnej. Izolacja termiczna (współczynnik U = 0,20-0,28 W/m²K przy płycie 100 mm), łatwe utrzymanie higieny dzięki gładkim powierzchniom, trwałość konstrukcji na 30-50 lat i szybki czas budowy — to zalety, które przewyższają tradycyjne budynki murowane. W Polsce ponad 70% nowych chlewni budowanych po 2020 roku powstaje w technologii stalowej z płytą warstwową.

SmartHalls koordynuje budowę chlewni od projektu technologicznego do uruchomienia produkcji. Współpracujemy z producentami konstrukcji stalowych posiadającymi certyfikat EN 1090-2 oraz z dostawcami technologii chlewniczej — systemów wentylacji, karmienia, pojenia i gospodarki gnojowicowej. Przez 15 lat zrealizowaliśmy ponad 60 obiektów dla trzody chlewnej w całej Polsce.

Koszty budowy chlewni w 2026 roku

Koszt budowy chlewni zależy przede wszystkim od typu obiektu (tuczarnia, porodówka, warchlakiarnia), poziomu automatyzacji oraz standardu izolacji. Poniżej aktualne przedziały cenowe z rynku — dane z ofert zebranych w 2025-2026 roku.

Typ obiektuKoszt za m²Koszt 1000 m²Co wchodzi w skład
Tuczarnia podstawowa (rusztowa)500-700 zł500-700 tys. złKonstrukcja, płyta warstwowa 80 mm, ruszty betonowe, pojenie, bramy
Tuczarnia z pełną automatyką800-1100 zł800 tys. - 1,1 mln złKarmienie automatyczne, wentylacja z klimatyzacją, sterowniki, monitoring
Porodówka (kojce wolne)1200-1600 zł1,2-1,6 mln złOgrzewanie podłogowe, karmienie indywidualne, wentylacja strefowa, monitoring prosiąt
Warchlakiarnia900-1200 zł900 tys. - 1,2 mln złGniazda grzewcze, pasze specjalne, dozowniki, kontrola temperatury 26-28°C
Chlewnia z cyklem zamkniętym (komplet)900-1400 zł2,5-5 mln zł (2500-4000 m²)Porodówka + warchlakiarnia + tuczarnia, wspólna infrastruktura

Ceny obejmują budynek z wyposażeniem technologicznym, ale bez infrastruktury zewnętrznej (zbiorniki gnojowicowe, silosy, ogrodzenia). Te elementy to dodatkowy koszt 150-300 tys. zł w zależności od skali fermy. Wyślij zapytanie — bezpłatną wycenę z pełnym rozbiciem kosztów przygotujemy w 48 godzin.

Normy dobrostanu zwierząt — co się zmienia w UE od 2027?

Unia Europejska systematycznie zaostrza przepisy dotyczące dobrostanu trzody chlewnej. Najważniejsze zmiany planowane na 2027 rok i później:

  • Zakaz klatek porodowych — lochy muszą mieć swobodę ruchu w okresie okołoporodowym. Wymaga to kojców wolnych o powierzchni min. 6 m² (vs 4,2 m² w systemie klatkowym).
  • Większa powierzchnia na tucznika — min. 1 m²/szt od 110 kg (obecnie 0,65 m²). Dla wielu ferm oznacza to redukcję obsady o 35-50% lub budowę dodatkowych budynków.
  • Materiały do rycia — słoma, drewno, konopie jako obowiązkowe wzbogacenie środowiska. Wymaga adaptacji systemów gnojowicowych (słoma blokuje ruszty).
  • Dostęp do stref termicznych — możliwość wyboru przez zwierzę cieplejszej lub chłodniejszej strefy w kojcu.
  • Ograniczenie kupirowania ogonów — wymaga lepszego zarządzania środowiskiem (wzbogacenie, niższe obsady, kontrola klimatu).

Projektujemy chlewnie zgodne z przyszłymi wymogami — inwestycja na 20-30 lat powinna je uwzględniać już dziś. Budowa chlewni spełniającej normy 2027 kosztuje ok. 10-15% więcej niż budowa na minimalne obecne wymogi, ale chroni przed kosztowną modernizacją za kilka lat.

Dotacje na budowę chlewni — PROW, ARiMR, KPO

Budowa i modernizacja chlewni może być dofinansowana z kilku źródeł:

  • PROW 2014-2020 (przedłużony) — „Modernizacja gospodarstw rolnych” — do 500 tys. zł (do 60% kosztów kwalifikowanych, 70% dla młodych rolników)
  • PS WPR 2023-2027 — interwencja I.10.3 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” — do 1 mln zł
  • KPO — komponent A1.4.1 „Wsparcie inwestycji w przetwórstwie i produkcji zwierzęcej” — premiowane inwestycje poprawiające dobrostan
  • Premiowane kryteria: systemy poprawiające dobrostan (wolne kojce, większe powierzchnie), redukcja emisji amoniaku, bioasekuracja ASF, odnawialne źródła energii (fotowoltaika na dachu chlewni)
  • Wymagana dokumentacja: biznesplan z kalkulacją zwrotu inwestycji, decyzja środowiskowa (OOŚ), pozwolenie na budowę, dokumentacja fotograficzna stanu przed modernizacją

Pomagamy w przygotowaniu dokumentacji technicznej do wniosków — więcej o finansowaniu inwestycji. Współpracujemy z doradcami ARiMR, którzy prowadzą wnioski od początku do wypłaty dotacji.

Systemy wentylacji chlewni — podciśnieniowa, nadciśnieniowa, hybrydowa

Wentylacja to najważniejszy system technologiczny w chlewni — bezpośrednio wpływa na zdrowie zwierząt, przyrosty dzienne i konwersję paszy. Zbyt wysoka temperatura obniża pobranie paszy o 10-30%, a nadmierny poziom amoniaku (>25 ppm) powoduje uszkodzenia dróg oddechowych. W Polsce stosuje się trzy główne systemy:

Wentylacja podciśnieniowa (najczęstsza) — wentylatory wyciągowe w ścianach lub kalenicy tworzą podciśnienie, a świeże powietrze napływa przez klapy w ścianach bocznych lub sufitowe skrzynki nawiewne. Zalety: prostota, niski koszt instalacji (15-25 zł/m²), równomierny rozkład powietrza. Wady: słabsza kontrola przy ekstremalnych temperaturach. Stosowana w 70% polskich chlewni.

Wentylacja nadciśnieniowa — wentylatory tłoczą oczyszczone, ogrzane lub schłodzone powietrze do budynku. Powietrze zużyte uchodzi przez klapy wyciągowe. Zalety: precyzyjna kontrola temperatury i wilgotności, możliwość filtracji powietrza (ważne w strefach ASF), wstępne ogrzewanie powietrza. Wady: wyższy koszt instalacji (35-55 zł/m²), wyższe zużycie energii. Stosowana w porodówkach i warchlakiarniach.

Wentylacja hybrydowa (tunelowa + podciśnieniowa) — połączenie systemu tunelowego na lato (wentylatory na jednej ścianie, klapy na przeciwnej — efekt chłodzenia wiatrem do 6°C) z podciśnieniowym na zimę. Zalety: najlepsza wydajność energetyczna, skuteczne chłodzenie latem bez klimatyzacji. Wady: wymaga dłuższych budynków (min. 60 m), wyższy koszt (40-60 zł/m²).

System wentylacjiKoszt instalacji /m²Koszt energii /rok (1000 m²)Najlepsze zastosowanie
Podciśnieniowa15-25 zł8-14 tys. złTuczarnie, standardowe budynki
Nadciśnieniowa35-55 zł15-25 tys. złPorodówki, warchlakiarnie, strefy ASF
Hybrydowa (tunelowa)40-60 zł10-18 tys. złDuże tuczarnie (60+ m długości)
Chłodzenie kropelkowe (dodatek)10-18 zł3-6 tys. zł (sezonowo)Każdy typ — jako wspomaganie latem

Dobieramy system wentylacji do konkretnego projektu — uwzględniamy lokalizację (strefa klimatyczna), typ produkcji i budżet inwestora. W każdym przypadku instalujemy sterowniki automatyczne z czujnikami temperatury, wilgotności i stężenia CO₂/NH₃.

Gospodarka gnojowicowa — przepisy i rozwiązania

Gnojowica to jedno z największych wyzwań logistycznych i prawnych przy budowie chlewni. Przepisy są rygorystyczne, a kary za nieprzestrzeganie — dotkliwe (do 1 mln zł). Oto co musisz wiedzieć:

Przepisy i wymagania Wód Polskich:

  • Program azotanowy — obowiązuje w całej Polsce od 2020 r. Określa maksymalne dawki azotu na hektar (170 kg N/ha/rok z nawozów naturalnych) i terminy stosowania gnojowicy (zakaz od 1 listopada do końca lutego).
  • Pojemność zbiorników — muszą pomieścić min. 6 miesięcy produkcji gnojowicy (w praktyce 8-10 miesięcy dla bezpieczeństwa). Tuczarnia na 1000 sztuk produkuje ok. 2500-3000 m³ gnojowicy rocznie.
  • Szczelność — zbiorniki betonowe lub stalowe z atestem szczelności. Foliowe lagunie nie spełniają wymagań od 2022 r. Kontrole WIOŚ sprawdzają szczelność — nieszczelny zbiornik = kara + nakaz naprawy.
  • Plan nawożenia — obowiązkowy dla ferm powyżej 100 DJP (Dużych Jednostek Przeliczeniowych). Musi uwzględniać areał gruntów do zagospodarowania gnojowicy.

Koszty infrastruktury gnojowicowej:

ElementKoszt orientacyjnyUwagi
Zbiornik betonowy 500 m³120-180 tys. złNajtrwalszy, żywotność 30+ lat
Zbiornik stalowy 500 m³90-140 tys. złSzybszy montaż, wymaga antykorozji
Separacja gnojowicy (separator)60-120 tys. złZmniejsza potrzebną pojemność o 30%
Pompa i rurociąg (200 m)25-50 tys. złStal nierdzewna lub PE
Biogazownia (opcja dla dużych ferm)1,5-3 mln złZwrot 6-10 lat, przychód z energii

Dla ferm powyżej 2000 tuczników warto rozważyć separację gnojowicy — frakcja stała jest cennym nawozem organicznym, a frakcja płynna łatwiejsza do przechowywania i aplikacji polowej. Przy stałej współpracy z wykonawcą fundamentów zbiornik gnojowicowy realizujemy równolegle z fundamentami chlewni — oszczędność czasu i kosztów mobilizacji sprzętu.

Automatyczne systemy karmienia — suche vs mokre

System karmienia to drugi co do ważności element technologiczny chlewni (po wentylacji). Wybór między karmieniem suchym a mokrym wpływa na konwersję paszy, koszty pracy i przyrosty dzienne:

Karmienie suche (dry feeding) — pasza granulowana lub mączna podawana z silosów przez rurociągi spiralne do dozowników w kojcach. System prosty, tani w instalacji (20-35 zł/stanowisko), niskie koszty utrzymania. Wady: wyższe zużycie wody (oddzielne pojenie), gorsza konwersja paszy (FCR 2,8-3,1 vs 2,5-2,7 przy mokrym). Polecane dla mniejszych ferm (do 1000 tuczników).

Karmienie mokre (liquid feeding) — pasza mieszana z wodą w centralnej mieszalni i podawana rurociągami do koryt w kojcach. Precyzyjne dawkowanie wg receptury, możliwość wykorzystania produktów ubocznych (serwatka, melas, wywary). Zalety: lepsza konwersja paszy (FCR 2,5-2,7), mniejsze pylenie, niższe koszty paszy dzięki produktom ubocznym. Wady: wyższy koszt instalacji (50-80 zł/stanowisko), wymaga konserwacji (mycie rurociągów), awaria mieszalni = brak karmienia. Polecane dla ferm 1000+ tuczników.

System ad libitum — nieograniczony dostęp do paszy (zwykle suchej) w automatach paszowych. Prostota, ale wyższe zużycie paszy i gorsze otłuszczenie tuszy. Stosowany głównie u warchlaków i w pierwszej fazie tuczu.

Niezależnie od systemu karmienia, kluczowy jest magazyn paszowy z silosami o pojemności 20-60 ton — zapas na 7-14 dni produkcji. Silosy z monitoringiem poziomu zapasu paszy pozwalają na automatyczne zamawianie dostaw.

ROI chlewni — kiedy się zwróci inwestycja?

Kalkulacja opłacalności budowy chlewni zależy od skali produkcji, cen żywca, kosztów paszy i ewentualnej dotacji. Poniżej przykładowy scenariusz dla tuczarni na 2000 stanowisk (2,6 cyklu/rok = 5200 tuczników rocznie):

Kalkulacja przychodów i kosztów (dane 2025-2026):

  • Cena żywca wieprzowego: 6,50-7,50 zł/kg (średnia 2025: 7,10 zł/kg)
  • Waga sprzedażna tucznika: 115-120 kg
  • Przychód roczny: 5200 szt. × 118 kg × 7,10 zł = 4,36 mln zł
  • Koszt paszy: 5200 szt. × 280 kg paszy × 1,80 zł/kg = 2,62 mln zł
  • Koszt warchlaka: 5200 szt. × 250 zł = 1,30 mln zł
  • Koszty operacyjne (energia, weterynarz, praca, ubezpieczenie, utrzymanie): 320 tys. zł/rok
  • Marża roczna: 4,36 - 2,62 - 1,30 - 0,32 = ok. 120 tys. zł (przy średnich cenach rynkowych)

Uwaga: marża na tuczu jest silnie zależna od relacji ceny żywca do ceny paszy (tzw. wskaźnik opłacalności tuczu). W dobrych latach (2023-2024) marża na tuczniku sięgała 80-120 zł/szt., w złych latach (2020-2021) producenci tracili 20-40 zł/szt.

Okres zwrotu inwestycji:

  • Koszt inwestycji (tuczarnia 2000 stanowisk z wyposażeniem + infrastruktura): ok. 2,2 mln zł
  • Bez dotacji: zwrot w 15-20 lat (przy średniej marży 120 tys. zł/rok)
  • Z dotacją PROW 60%: koszt własny 880 tys. zł → zwrot w 6-8 lat
  • Z dotacją 70% (młody rolnik): koszt własny 660 tys. zł → zwrot w 5-6 lat

Dlatego finansowanie inwestycji z dotacją jest kluczowe dla opłacalności budowy chlewni. Bez dotacji ROI jest długi i ryzykowny — z dotacją staje się ekonomicznie uzasadniony.

Biosekuracja ASF — jak zabezpieczyć fermę?

Afrykański pomór świń (ASF) to największe zagrożenie egzystencjalne dla producentów trzody w Polsce. Wirus jest śmiertelny dla świń (100% letalności), brak szczepionki, a wykrycie ASF w stadzie oznacza likwidację całego pogłowia. Od 2014 roku Polska odnotowała tysiące ognisk w stadach domowych i u dzików.

Obowiązkowe wymogi biosekuracyjne (rozporządzenie MRiRW / wymogi PIW):

  • Podwójne ogrodzenie — ogrodzenie wewnętrzne (pełne, min. 1,5 m) + ogrodzenie zewnętrzne przeciwko dzikom (min. 1,5 m, zagłębione 30 cm w ziemię). Koszt: 40-80 zł/mb.
  • Śluza sanitarna — pomieszczenie z dwiema strefami (brudna/czysta) z prysznicem, szafkami na odzież i umywalką z dozownikiem dezynfekcyjnym. Każdy wchodzący na fermę przechodzi przez śluzę. Koszt: 30-60 tys. zł.
  • Mat dezynfekcyjnych — przy każdym wejściu/wjeździe. Niecki najazdowe dla pojazdów z roztworem dezynfekcyjnym. Koszt: 5-15 tys. zł.
  • Zamknięte silosy — pasza nie może mieć kontaktu z dzikimi zwierzętami. Silosy z pokrywą, podajniki rurowe zamknięte.
  • Rampa załadunkowa z separacją — strefa załadunku zwierząt oddzielona od strefy czystej fermy. Pojazd transportowy nie wjeżdża na teren fermy.
  • Dokumentacja — rejestr wejść osób i pojazdów, protokoły dezynfekcji, plan bioasekuracji zatwierdzony przez PLW (Powiatowy Lekarz Weterynarii).

Projektujemy chlewnie z wbudowaną infrastrukturą biosekuracyjną od początku — śluzy, ogrodzenia, rampy załadunkowe, drogi wewnętrzne z separacją stref czystej i brudnej. Dobudowa tych elementów do istniejącej chlewni jest 2-3× droższa niż uwzględnienie ich w projekcie.

Cykl zamknięty vs otwarty — co wybrać?

Producenci trzody muszą zdecydować o modelu produkcji — to kluczowa decyzja wpływająca na skalę inwestycji, koszty operacyjne i ryzyko:

Cykl otwarty (tylko tucz) — kupujesz warchlaki (7-30 kg) od hodowców i odchowujesz je do wagi ubojowej (115-125 kg). Mniejsza inwestycja (tylko tuczarnia), prostsze zarządzanie, niższe ryzyko weterynaryjne (brak loch i prosiąt). Wady: zależność od dostawcy warchlaków (cena, dostępność, jakość genetyczna), ryzyko wwożenia chorób na fermę. Model polecany dla początkujących producentów i mniejszych ferm (do 2000 tuczników).

Cykl zamknięty (lochy → prosięta → warchlaki → tuczniki) — pełna kontrola nad materiałem genetycznym, niższy koszt warchlaka (hodowla własna kosztuje 120-150 zł/szt vs zakup 200-300 zł/szt), wyższa biosekuracja (brak wwożenia zwierząt z zewnątrz). Wady: znacznie wyższa inwestycja (porodówka + warchlakiarnia + tuczarnia = 2,5-5 mln zł), wymaga wyższych kwalifikacji obsługi, wyższe ryzyko reprodukcyjne. Model polecany dla profesjonalnych producentów (5000+ tuczników/rok).

Cykl półzamknięty — kombinacja: własna porodówka i warchlakiarnia + sprzedaż części warchlaków na zewnątrz + tucz pozostałych. Dywersyfikacja przychodu, ale wymaga większego areału i infrastruktury.

Wybór modelu determinuje wielkość i typ budynków, dlatego decyzja musi zapaść przed rozpoczęciem projektowania. Doradzamy na podstawie analizy ekonomicznej konkretnego gospodarstwa.

Proces budowy chlewni — od projektu do produkcji

Budowa chlewni to proces wieloetapowy, bardziej złożony niż budowa standardowej hali rolniczej, ze względu na wymogi weterynaryjne i środowiskowe. Oto typowy harmonogram:

  1. Koncepcja i decyzja środowiskowa (2-6 miesięcy)
    Karta informacyjna przedsięwzięcia, raport OOŚ (dla ferm >200 DJP — obowiązkowy), konsultacje społeczne, decyzja RDOŚ. To najdłuższy i najbardziej nieprzewidywalny etap — protesty mieszkańców mogą go wydłużyć o kolejne miesiące.

  2. Projekt budowlany i technologiczny (4-8 tygodni)
    Projekt architektoniczny, konstrukcyjny, instalacyjny. Projekt technologiczny (układ kojców, systemy karmienia, wentylacji, gnojowicy). Uzgodnienia z PIW (Powiatowy Inspektorat Weterynarii) — wymogi dla pomieszczeń, wentylacji, izolacji.

  3. Pozwolenie na budowę (4-12 tygodni)
    Wniosek z projektem budowlanym, decyzją środowiskową i warunkami zabudowy/wypisem z MPZP. Termin ustawowy: 65 dni. W praktyce 6-12 tygodni w zależności od gminy.

  4. Fundamenty i infrastruktura podziemna (4-8 tygodni)
    Fundamenty budynku, kanały gnojowicowe, zbiorniki na gnojowicę, przyłącza wod-kan i elektryczne. Równolegle z produkcją konstrukcji stalowej.

  5. Konstrukcja stalowa i obudowa (4-8 tygodni)
    Produkcja w wytwórni z certyfikatem EN 1090-2. Montaż konstrukcji, pokrycie z płyty warstwowej, montaż bram i okien.

  6. Technologia i instalacje (3-6 tygodni)
    Montaż rusztów, kojców, korytarzy. Instalacja systemów karmienia, pojenia, wentylacji. Podłączenie sterowników i automatyki. Posadzki specjalne (antypoślizgowe, kwasoodporne).

  7. Odbiory i uruchomienie (2-4 tygodnie)
    Odbiór budowlany (PINB), weterynaryjny (PIW — wydanie numeru weterynaryjnego), środowiskowy (WIOŚ). Szkolenie obsługi. Rozruch systemów — kalibracja wentylacji, karmienia. Pierwsze zasiedlenie stada.

Łączny czas od koncepcji do uruchomienia produkcji: 8-18 miesięcy, w zależności od skali, lokalizacji i ewentualnych problemów z decyzją środowiskową. Sam etap budowy (punkty 4-7) trwa zwykle 4-6 miesięcy.

Modernizacja starej chlewni — kiedy się opłaca?

Wielu producentów staje przed dylematem: modernizować istniejący budynek czy budować nowy. Odpowiedź zależy od stanu technicznego i skali potrzebnych zmian:

Modernizacja ma sens gdy:

  • Konstrukcja budynku jest w dobrym stanie (beton, mury nośne bez korozji/pęknięć)
  • Wymiana dotyczy głównie technologii (wentylacja, karmienie, ruszty) bez ingerencji w konstrukcję
  • Koszt modernizacji nie przekracza 50-60% kosztu nowego budynku
  • Budynek spełnia lub da się dostosować do wymogów dobrostanu 2027

Nowa budowa jest lepsza gdy:

  • Stary budynek wymaga wymiany konstrukcji nośnej (korozja, pęknięcia fundamentów)
  • Układ budynku nie pozwala na efektywne dostosowanie do nowych norm (za mało miejsca na kojce wolne)
  • Koszty termomodernizacji + wymiana technologii > 60% kosztu nowego budynku
  • Ferma rośnie — nowy budynek od razu projektowany na docelową obsadę

Typowe koszty modernizacji:

  • Wymiana wentylacji: 25-50 tys. zł / 1000 m²
  • Wymiana systemu karmienia: 40-80 tys. zł / 1000 m²
  • Wymiana rusztów: 80-150 tys. zł / 1000 m²
  • Termomodernizacja (docieplenie + wymiana obudowy): 150-250 tys. zł / 1000 m²
  • Przebudowa na kojce wolne (porodówka): 200-350 tys. zł / 1000 m²

Modernizacje kwalifikują się do dotacji PROW i KPO na tych samych zasadach co nowa budowa — warto to uwzględnić w kalkulacji.

Chlewnia rusztowa czy ściółkowa — porównanie technologii

Wybór między systemem rusztowym a ściółkowym to fundamentalna decyzja wpływająca na koszty operacyjne, dobrostan zwierząt i logistykę gnojowicy:

System rusztowy (slatted floor) — zwierzęta stoją na rusztach (betonowych lub plastikowych) z szczelinami, przez które odchody spadają do kanału gnojowicowego pod posadzką. Zalety: niższe koszty pracy (brak konieczności ścielenia i usuwania obornika), lepsza higiena (odchody nie zalegają na powierzchni), niższe zużycie ściółki (brak). Wady: wyższy koszt budowy (ruszty + kanały gnojowicowe), mniej komfortu dla zwierząt (twarda powierzchnia), wymaga infrastruktury gnojowicowej (zbiorniki, pompy). Stosowany w 80% nowych tuczarni w Polsce.

System ściółkowy (deep litter / straw-based) — zwierzęta na warstwie ściółki (słoma, trociny), regularnie dosypywanej. Obornik usuwany mechanicznie (ładowarka). Zalety: wyższy komfort zwierząt (lepszy dobrostan — premiowane w dotacjach), niższy koszt budowy (brak rusztów i kanałów), obornik łatwiejszy do zagospodarowania niż gnojowica. Wady: wyższe koszty pracy (ścielenie, usuwanie), zużycie ściółki 1-2 kg/szt/dzień, ryzyko chorób (wilgotna ściółka = bakterie), gorszy mikroklimat (wyższy poziom amoniaku przy złym zarządzaniu). Stosowany w chowie ekologicznym i w fermach nastawionych na dobrostan.

Normy UE 2027 będą premiować systemy ściółkowe (materiały do rycia), co może zmienić proporcje rynkowe. Projektujemy oba typy i doradzamy wybór na podstawie ekonomiki konkretnego gospodarstwa.

Na czym możesz polegać

Twoje bezpieczeństwo i spokój to nasza odpowiedzialność.

Gwarancja kompleksowej obsługi

Zajmujemy się całym projektem - nie zostawiamy Cię z problemem "kto zamontuje konstrukcję". Od wyceny przez produkcję i transport po montaż i odbiory końcowe.

Gwarancja terminu

Monitorujemy każdy etap (produkcja → transport → montaż) i interweniujemy przy zagrożeniach dla harmonogramu. Twój projekt jest realizowany zgodnie z ustalonym planem.

Gwarancja sprawdzonych wykonawców

Każdy producent zweryfikowany - 15+ lat doświadczenia w branży. Znamy historię realizacji każdego z 100+ naszych partnerów. Eliminujemy ryzyko złego wyboru.

Najczęściej zadawane pytania o budowie chlewni

Odpowiedzi na pytania, które słyszymy najczęściej od producentów trzody i inwestorów planujących budowę chlewni.

Tuczarnia na 1000 stanowisk to ok. 700-1000 m² powierzchni użytkowej. Koszt budynku z podstawowym wyposażeniem (konstrukcja stalowa, płyta warstwowa, ruszty, pojenie, bramy): 500-700 tys. zł. Z pełną automatyką karmienia, wentylacją z regulacją klimatu i sterownikami: 800 tys. - 1,1 mln zł. Do tego dochodzi infrastruktura zewnętrzna: zbiornik gnojowicowy (100-150 tys. zł), silosy paszowe (40-80 tys. zł), ogrodzenie i biosekuracja (30-60 tys. zł). Łączny koszt „pod klucz” z infrastrukturą: 750 tys. - 1,4 mln zł. Z dotacją PROW 60% koszt własny spada do 300-560 tys. zł. Bezpłatną wycenę z pełnym rozbiciem przygotowujemy w 48h.

Tak — budowa i modernizacja chlewni kwalifikuje się do kilku programów dotacyjnych. PROW „Modernizacja gospodarstw rolnych” oferuje do 500 tys. zł (60% kosztów, 70% dla młodych rolników). PS WPR 2023-2027 (interwencja I.10.3) — do 1 mln zł na inwestycje zwiększające konkurencyjność. KPO (komponent A1.4.1) premiuje inwestycje poprawiające dobrostan zwierząt i redukujące emisje. Wymagana dokumentacja: biznesplan z kalkulacją zwrotu, decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę. Premiowane kryteria: kojce wolne zamiast klatek, systemy redukcji emisji amoniaku, OZE (fotowoltaika na dachu chlewni). Pomagamy w przygotowaniu dokumentacji technicznej do wniosków dotacyjnych.

Przepisy nie określają sztywnej odległości — to zależy od skali fermy i decyzji środowiskowej. W praktyce: fermy do 40 DJP (ok. 400 tuczników) — zwykle 100-200 m od zabudowań wystarcza. Fermy 40-200 DJP — raport OOŚ określa strefę oddziaływania, typowo 200-500 m. Duże fermy >200 DJP — wymagana ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) z konsultacjami społecznymi, strefa oddziaływania 500-1000 m. Kluczowe czynniki: kierunek dominujących wiatrów (chlewnia „pod wiatr” od zabudowań), systemy redukcji emisji odorów (biofiltr, chłodnie mokre), istniejące MPZP (plan zagospodarowania może określać strefę wyłączoną od zabudowy inwentarskiej).

Obecne normy UE: 0,65 m² na tucznika do 110 kg i 1,0 m² powyżej 110 kg. Od 2027 roku planowane zaostrzenie: min. 1,0 m² od 85 kg wagi. Dla loch: kojec klatkowy (do 2027) — 4,2 m², kojec wolny (wymóg od 2027) — min. 6 m². Warchlaki (7-30 kg): 0,20-0,35 m² na sztukę. Projektujemy chlewnie na przyszłe wymogi — budowa na minimalne obecne normy oznacza kosztowną przebudowę za 2-3 lata. Większa powierzchnia na zwierzę przekłada się też na lepsze przyrosty (mniejszy stres) i niższe zużycie leków weterynaryjnych.

Tak, w większości przypadków. Fermy trzody klasyfikowane są wg progów DJP (Dużych Jednostek Przeliczeniowych): poniżej 40 DJP (ok. 400 tuczników) — zwykle nie wymaga OOŚ, ale może wymagać karty informacyjnej przedsięwzięcia. 40-200 DJP (400-2000 tuczników) — wymaga screeningu (postanowienie RDOŚ o obowiązku lub braku obowiązku OOŚ). Powyżej 200 DJP (>2000 tuczników) — obowiązkowy pełny raport OOŚ z konsultacjami społecznymi. Proces trwa od 2 do 6 miesięcy. Raport OOŚ kosztuje 20-50 tys. zł (zależnie od skali). To najdłuższy etap administracyjny — zalecamy rozpoczęcie procedury na wczesnym etapie planowania inwestycji.

Obowiązkowe wymogi biosekuracyjne (rozporządzenie MRiRW, kontrola PIW): podwójne ogrodzenie terenu fermy (wewnętrzne pełne + zewnętrzne przeciwdzikowe, min. 1,5 m), śluza sanitarna z podziałem na strefę brudną i czystą (prysznic, zmiana odzieży), maty i niecki dezynfekcyjne przy wszystkich wejściach i wjazdach, zamknięte silosy paszowe (brak kontaktu paszy z dzikimi zwierzętami), rampa załadunkowa z separacją od strefy czystej fermy. Dodatkowe zalecane środki: monitoring CCTV na ogrodzeniu, system ewidencji wejść osób i pojazdów, regularne szkolenia pracowników z procedur biosekuracyjnych, umowy z firmami transportowymi wymagające dezynfekcji pojazdów. Koszt kompletnej infrastruktury biosekuracyjnej: 50-120 tys. zł w zależności od wielkości fermy. Projektujemy chlewnie z wbudowaną biosekuracją od początku — to 2-3× tańsze niż dobudowa do istniejącego obiektu.

Wybór systemu wentylacji zależy od typu chlewni i budżetu. Wentylacja podciśnieniowa (70% polskich chlewni) — wentylatory wyciągowe w ścianach/kalenicy, powietrze wpada przez klapy. Koszt: 15-25 zł/m², energochłonność niska. Najlepsza dla tuczarni. Wentylacja nadciśnieniowa — powietrze tłoczone do budynku przez wentylatory z filtracją. Koszt: 35-55 zł/m², precyzyjna kontrola temperatury. Polecana dla porodówek i warchlakiarni, oraz ferm w strefach ASF (filtracja powietrza). Wentylacja hybrydowa (tunelowa + podciśnieniowa) — najlepsza wydajność energetyczna, efekt chłodzenia wiatrem do 6°C latem. Koszt: 40-60 zł/m², wymaga budynków min. 60 m. Niezależnie od systemu, instalujemy sterowniki automatyczne z czujnikami temperatury, wilgotności, CO₂ i NH₃. Dobrze zaprojektowana wentylacja zmniejsza zużycie paszy o 5-8% i redukuje zachorowalność.

Gnojowica wymaga infrastruktury zgodnej z programem azotanowym (Wody Polskie). Zbiorniki muszą pomieścić min. 6 miesięcy produkcji — tuczarnia na 1000 sztuk produkuje ok. 2500-3000 m³ gnojowicy rocznie, czyli potrzebny zbiornik min. 1500 m³. Typy zbiorników: betonowy (120-180 tys. zł za 500 m³, żywotność 30+ lat), stalowy (90-140 tys. zł, szybszy montaż, wymaga antykorozji). Separator gnojowicy (60-120 tys. zł) zmniejsza potrzebną pojemność o 30% i rozdziela frakcję stałą (nawóz) od płynnej. Obowiązkowy plan nawożenia dla ferm >100 DJP — musi uwzględniać areał gruntów (max 170 kg N/ha/rok). Zakaz stosowania gnojowicy: 1.11-28.02. Dla dużych ferm (>2000 tuczników) warto rozważyć biogazownię — koszt 1,5-3 mln zł, ale zwrot z produkcji energii w 6-10 lat.

System rusztowy (80% nowych chlewni w Polsce): zwierzęta na betonowych lub plastikowych rusztach, odchody spadają do kanału. Zalety: niższe koszty pracy (brak ścielenia), lepsza higiena, automatyzacja gnojowicy. Wady: wyższy koszt budowy (+100-150 zł/m² za ruszty i kanały), mniej komfortu dla zwierząt, wymaga zbiorników gnojowicowych. System ściółkowy (deep litter): zwierzęta na warstwie słomy, obornik usuwany mechanicznie. Zalety: wyższy dobrostan (premiowane w dotacjach PROW), niższy koszt budowy, łatwiejsze zagospodarowanie obornika. Wady: wyższe koszty pracy (ścielenie, usuwanie), zużycie ściółki 1-2 kg/szt/dzień, ryzyko chorób przy złym zarządzaniu. Normy UE 2027 premiują systemy z materiałami do rycia — ściółkowe spełniają ten wymóg naturalnie. Decyzja zależy od skali fermy, dostępności ściółki i strategii wobec norm UE.

Łączny czas od koncepcji do uruchomienia produkcji: 8-18 miesięcy. Najdłuższe etapy: decyzja środowiskowa (2-6 miesięcy — zależy od skali i ewentualnych protestów społecznych), pozwolenie na budowę (1-3 miesiące). Sam etap budowy trwa krócej: fundamenty i infrastruktura podziemna 4-8 tygodni, produkcja i montaż konstrukcji stalowej 6-12 tygodni, instalacja technologii (wentylacja, karmienie, kojce) 3-6 tygodni, odbiory i uruchomienie 2-4 tygodnie. Razem budowa: 4-6 miesięcy. Kluczowe dla skrócenia czasu: równoległe prowadzenie etapów (fundamenty + produkcja konstrukcji + zamówienie technologii), wczesne rozpoczęcie procedury środowiskowej, współpraca z doświadczonym koordynatorem. SmartHalls synchronizuje wszystkie etapy — jeden punkt kontaktu przez cały proces.

Bezpłatna wycena chlewni

Opisz swój projekt - w ciągu 48h otrzymasz wstępną wycenę. Bez zobowiązań, bez opłat.

Bezpłatna wycena
Odpowiedź w 48h
Dane chronione RODO
Bezpłatna wycena w 48h