Gratis offert
Språk
Mäss- och evenemangshallar

Mässhallar för mässor och evenemang

Planerar ni mässcenter eller evenemangshall? Vi levererar mässhallar med stora spännvidder, lastgolv och riggsystem. Flexibla utrymmen för mässor, konserter och evenemang. 100+ certifierade tillverkare, gratis offert inom 48h.

Gratis offert inom 48h
Spännvidder upp till 60m utan pelare
Riggsystem upp till 1000kg
Mässhall - mässcenter med utställning
100+
Tillverkare
15+
Års erfarenhet
48h
Till offert
EXC3 / EXC4 Certifikat

Specialisering på krävande projekt

15+ år på marknaden

Erfarenhet i hela Europa

100+ tillverkare

Verifierat partnernätverk

0 kr för kunden

Provision endast från tillverkaren

Vi samarbetar med:
Partner Partner Partner Partner Partner Partner

Bygger ni mässcenter? Vi förstår utmaningarna.

Mässor och evenemang kräver flexibelt utrymme och pålitlig infrastruktur.

Stora spännvidder utan pelare

Utställare gillar inte pelare — de begränsar montersynlighet och försvårar planering. Vi projekterar hallar med spännvidder 40-60 m utan mellanpelare. För större objekt — pelare i regelbundet rutnät med maximerad öppen yta.

Golv för tunga utställningsföremål

Anläggningsmaskiner, lastbilar, industriutrustning — golvet måste klara punktlaster 3-5 ton/m2. Vi projekterar industrigolv med rätt bärighet och jämnhet för säker transport av utställningsföremål.

Rigging för evenemang

Konserter och evenemang kräver upphängning av belysning, ljud, LED-skärmar — totalt 20-50 ton i en stor hall. Riggsystem med upphängningspunkter var 3-6 m, certifierad lastkapacitet, enkel serviceåtkomst.

Konfigurationsflexibilitet

Idag branschmässa 5000 m2, imorgon konsert 3000 personer, i övermorgon konferens 1500 deltagare. Skiljeväggar, modulära läktare, el- och anslutningssystem — allt måste vara omkonfigurerbart.

Leverans av mässhall i 5 steg

Vi koordinerar hela processen åt er. Från första kontakt till färdigt mässcenter.

1

Beskriv projektet

Skicka ritningar eller beskrivning. Planerade evenemang, yta, besökarkapacitet.

2

Konsultation

Inom 24h kontaktar vår expert er. Vi specificerar tekniska krav och brandskyddsbehov.

3

Val av tillverkare

Från 100+ certifierade tillverkare väljer vi 2-3 optimala för ert mässprojekt.

4

Offert

Komplett offert: projektering, produktion, transport, montage. Inga dolda kostnader.

5

Leverans

Ni signerar kontrakt direkt med tillverkaren. Vi koordinerar till invigning.

Komplett tjänsteutbud för mässhallar

Från funktionell projektering genom byggnad till tekniska system.

Projektering av mässcenter

Mässhallsprojekt anpassat för olika användningsscenarier: halllayout med delningsmöjlighet (skjutväggar, draperier), pelarrutnät optimerat för mässmontrar (standard 3x3 m), portar och bryggor för tunga utställningsföremål (lastbilar, anläggningsmaskiner), backstageutrymmen (dekorationsförråd, teknikrum, catering), foyer och reception för besökare, parkering och leveranslogistik. Projekt enligt brandskyddsföreskrifter för objekt > 1000 personer. Leveranstid: 10-14 veckor.

Läs mer

Produktion av stålkonstruktion

Stålkonstruktioner för mässhallar: rymdverk fackverksbärare (spännvidder 40-60 m utan mellanpelare), konstruktion förberedd för rigglaster (upphängningspunkter var 3-6 m, lastkapacitet 500-1000 kg/punkt), nyttohöjd 10-15 m. Produktion EN 1090-2 klass EXC2/EXC3. Leveranstid: 10-16 veckor.

Läs mer

Transport av hallkomponenter

Stora mässhallskomponenter kräver specialtransport. Vi koordinerar standard- och specialtransporter från Polen till Sverige med alla tillstånd och eskorter.

Läs mer

Montage av mässhall

Professionellt monteringsteam med erfarenhet av stora konstruktioner. Stomresning, beklädnad, portmontering och riggsystem. Typisk montagetid 6-10 veckor för mässhall 3000-8000 m2.

Läs mer

Fundament och lastgolv

Industrigolv med bärighet 3-5 ton/m2 för tunga maskiner och fordon. Jämnhet FL3-FL4. Epoxi- eller polerad betongfinish. Golvkanalsystem för el, vatten och avlopp. Fundament dimensionerade för hallens laster.

Läs mer

Komplett mässhall — nyckelfärdig

Totalentreprenad: stålkonstruktion + beklädnad + portar + riggsystem + lastgolv + brandskydd + klimatisering. Från tom tomt till invigningsklar mässhall.

Läs mer

Projekt — mässhallar levererade i Europa

Mässcenter och evenemangshallar för arrangörer.

Mässhallar från Polen — Mässcenter — 8 000 m²

Mässcenter — 8 000 m²

Utställningshall med stålstomme och stor spännvidd för mässor och evenemang

8000 m2 Centraleuropa
Mässhallar från Polen — Utställningspaviljong — 4 500 m²

Utställningspaviljong — 4 500 m²

Evenemangshall med exponerad stålkonstruktion och flexibel planlösning

4500 m2 Nordeuropa
Mässhallar från Polen — Evenemangshall — 3500 m2

Evenemangshall — 3500 m2

Evenemangshall: spännvidd 40 m utan pelare, takhöjd 14 m (rigging), riggsystem 3×3 m (1 000 kg/punkt för stora konserter), elförsörjning 1,5 MW, fullständig mörkläggning, eventakustik (RT60 < 2 sek), mobilt golv (nivåjusterbart för läktare eller plant för mässor), backstage 400 m², lastbilsparkering med ramp. Konfigurationer: konsert 3 000 pers, mässa 150 montrar, bankett 1 200 pers. Leveranstid: 14 månader.

3500 m2 Sydsverige

Mässhall i stål — stora ytor utan pelare

Mässhall — mässcenter med utställning och montrar
Mässcenter med flexibelt utställningsutrymme — leverans från Polen

En mässhall är ett mångsidigt utrymme för branschmässor, utställningar, konserter, konferenser och företagsevenemang. Till skillnad från andra industrihallar måste mässobjekt kombinera teknisk funktionalitet med estetik och konfigurationsflexibilitet. Vi projekterar och levererar mässcenter från paviljonger på 2 000 m2 till expokomplex på 50 000+ m2.

Stål är det optimala materialet för mässhallar. Inget annat byggmaterial ger samma kombination av stora spännvidder, hög lastkapacitet och designfrihet. En stålhall med fackverksbärare kan spänna 40-60 meter utan mellanpelare — det ger utställarna fri sikt och arrangörerna maximal flexibilitet att konfigurera utrymmet efter varje evenemang.

Typer av mässhallar och utställningshallar

Mässhallar delas in i tre huvudkategorier baserat på användning och ambitionsnivå:

Permanenta mässcenter (klass A): Stora investeringar (50-500 MSEK) avsedda för daglig evenemangsverksamhet. Arkitektonisk fasad, klimatisering, avancerade tekniksystem. Exempel: Stockholmsmässan, Svenska Mässan i Göteborg. Spännvidder 40-60 m, höjd 12-18 m, lastgolv 5 ton/m2, komplett riggsystem, foyer, backstage, VIP-utrymmen. Leveranstid: 12-24 månader.

Funktionella evenemangshallar (klass B): Mellansegmentet — en stålhall med enklare finish men fullgod funktion. Sandwichpanelbeklädnad, grundläggande klimatisering, riggsystem för ljus och ljud. Spännvidder 30-50 m, höjd 8-12 m. Perfekt för regionala mässcenter, idrottsarenor med evenemangsanvändning, företagsevent. Pris: 5 000-12 000 kr/m2. Leveranstid: 6-12 månader.

Temporära mässpaviljonger (klass C): Enkla utställningshallar för säsongsbruk eller enstaka evenemang. Kan vara stålkonstruktion med enkel beklädnad eller handelshall anpassad för utställning. Spännvidder 20-40 m, höjd 6-10 m. Pris: 3 000-6 000 kr/m2. Leveranstid: 3-6 månader.

Prisexempel mässhallar

Priset för en mässhall varierar kraftigt beroende på specifikation och ambitionsnivå. Här är ungefärliga priser för funktionella evenemangshallar (klass B) — det segment där flest av våra kunder befinner sig:

HallstorlekSpännviddPris (SEK)Pris per m2
2 000 m230 m10-18 MSEK5 000 — 9 000 kr/m2
4 000 m240 m22-36 MSEK5 500 — 9 000 kr/m2
6 000 m250 m36-54 MSEK6 000 — 9 000 kr/m2
10 000 m250-60 m50-90 MSEK5 000 — 9 000 kr/m2

Priserna inkluderar: stålkonstruktion, beklädnad (sandwichpaneler), lastgolv, portar, grundläggande riggsystem, brandskydd. Ej inkluderat: fundament/markarbeten, klimatisering (VVS), elinstallation, inredning, teleskopläktare, arkitektonisk fasad. Med polska tillverkare sparar ni 30-40% på stålkonstruktion och beklädnad — den största kostnadsposten. Begär offert för ert specifika projekt.

Krav för mässhallar

Mässhallar ställer specifika krav som skiljer dem från vanliga industri- och lagerhallar:

Portar (5 m+ bredd): Mässhallar behöver stora portar för in- och urlastning av utställningsföremål. Typiskt 2-4 leveransportar á 5x5 m eller 6x6 m på hallens baksida. Sektionsportar eller vikportar med elektrisk drift. Lastbryggor med hydraulisk nivåjustering för lastbilslossning.

Belysning (500+ lux): Mässbelysning kräver jämn ljusfördelning utan bländning. LED-armaturer monterade i takkonstruktionen, 500-800 lux på golvet. Dimmerbara zoner för olika typer av evenemang (mässa vs konsert vs konferens). Nödbelysning och skyltbelysning enligt brandskyddsföreskrifter.

El och datainfrastruktur: Golvkanalsystem med el (230V + 400V), data och eventuellt vatten/avlopp — utlopp var 6:e meter ger flexibel montering av mässmontrar. Total effekt: minst 50 W/m2 för mässanvändning, 100+ W/m2 för konserter med scenutrustning. Reservkraft (dieselaggregat) rekommenderas för stora evenemang.

Tillgänglighet: Alla publika utrymmen ska vara tillgängliga för rörelsehindrade (PBL kap 8). Ramper vid nivåskillnader, hiss vid fler våningar, handikapptoaletter, taktila ledstråk. Planera in detta vid projekteringen — eftermontage är dyrt.

Logistik och lastning

Effektiv logistik är kritisk för mässhallar. Utställare ska kunna ställa upp och riva sina montrar snabbt — ofta inom 1-2 dagar före och efter evenemanget.

Lastbryggor: Hydrauliska lastbryggor med kapacitet 6-10 ton, anpassade för lastbilar och trailers. Placeras på hallens baksida med tillfart för tunga fordon. Antal: minst 1 per 2 000 m2 hallyta.

Traverser och kranar: För mässor med tunga utställningsföremål (maskiner, fordon) behövs traverser med kapacitet 5-20 ton. Traversbanan integreras i stålkonstruktionen redan vid projekteringen — eftermontering är möjlig men dyrare.

Golvlast: Standardmässhallar bör klara minst 3 ton/m2 punktlast (truckar med montergods). Maskinmässor och bilmässor kräver 5 ton/m2 eller mer. Golvet ska vara plant (jämnhet FL3-FL4) för säker transport med pallyftare och truckar.

Logistikplanering: Vi dimensionerar portöppningar, vändytor och lastfickor för smidig in- och urlastning. En väl planerad logistikzon sparar timmar vid varje monter- och rivperiod.

Brandkrav och säkerhet

Mässhallar är samlingslokaler — de omfattas av de strängaste brandskyddsföreskrifterna. Boverkets byggregler (BBR) och räddningstjänstens krav styr utformningen:

Brandceller: Mässhallen delas in i brandceller baserat på yta och personantal. Huvudhallen kan vara en enda brandcell (max 5 000 m2 utan sprinkler, obegränsat med sprinkler). Backstage, teknikrum, kök och lager ska vara separata brandceller med brandklassade väggar (EI 60 eller EI 90).

Sprinkler: Automatiskt sprinklersystem krävs för mässhallar över 5 000 m2 eller med personantal över 1 000. Sprinklerhuvuden monteras i takkonstruktionen — vi projekterar infästningar och vattenmatning redan i stålstommen.

Rökevakuering: Stora hallar med hög takhöjd (10+ m) behöver mekanisk rökevakuering — takfläktar som aktiveras automatiskt vid brand. Dimensioneras för att hålla rökfritt under 2,5 m höjd (utrymningsnivå) i minst 30 minuter.

Utrymning: Utrymningsvägar dimensioneras efter maximal personbelastning. Tumregel: 1 meter utrymningsbredd per 150 personer. Utrymningsdörrar ska öppnas utåt med panikbeslag. Avstånd till utrymningsväg: max 30 m. Talat utrymningslarm (TVL) krävs för samlingslokaler > 600 personer.

Vi samarbetar med brandkonsulter redan vid projekteringen — brandskydd som planeras in från start kostar en bråkdel jämfört med eftermonterade lösningar.

Nyckelkrav för mässhallar

Stora spännvidder utan mellanpelare är grundläggande. Utställare betalar för montergolv och vill ha maximal synlighet — pelare mitt i hallen hindrar utställningen och försvårar för besökare. För hallar upp till 40-50 m bredd genomför vi helt pelarfria konstruktioner. För större objekt (60-80 m) projekterar vi pelarrutnät optimerat för standardmontermått (3x3 m, 6x6 m) med maximerad öppen yta.

Golvet måste klara tunga utställningsföremål — anläggningsmaskiner, lastbilar, industriutrustning kan väga 20-50 ton, med punktlaster 3-5 ton/m2. Vi projekterar industrigolv med rätt bärighet, med jämnhet FL3-FL4 för säker transport med truckar. Golvkanalsystem ger tillgång till el, vatten och avlopp var som helst i hallen.

Riggsystem är avgörande för evenemang. Konserter och företagsevenemang kräver upphängning av scenbelysning (upp till 30 ton), linearrayhögtalare (5-10 ton), LED-skärmar (5-15 ton), scenografi och dekorationer. Vi projekterar upphängningspunkter i regelbundet rutnät var 3-6 m, var och en med certifierad lastkapacitet 500-1 000 kg. Serviceåtkomst via plattformar eller liftar — monteringssäkerhet är prioritet.

En välprojekterad mässhall är en investering som genererar intäkter i decennier. Kontakta oss för en kostnadsfri konsultation om ert mässprojekt.

Vad du kan förlita dig på

Din säkerhet och sinnesfrid är vårt ansvar.

Garanti för komplett service

Vi tar hand om hela projektet - du behöver aldrig oroa dig för "vem ska montera konstruktionen". Från offert genom produktion och transport till montering och slutbesiktning.

Tidsgaranti

Vi övervakar varje steg (produktion → transport → montering) och ingriper vid hot mot tidsplanen. Ditt projekt genomförs enligt plan.

Garanti för verifierade utförare

Varje tillverkare är verifierad - 15+ års branscherfarenhet. Vi känner till historiken för var och en av våra 100+ partners. Vi eliminerar risken för fel val.

Vanliga frågor om mässhallar

Svar på frågor som våra kunder ställer.

En komplett mässhall kostar typiskt 5 000-9 000 kr/m2 för funktionella evenemangshallar (klass B) och 14 000-25 000 kr/m2 för premium-mässcenter (klass A) med arkitektonisk fasad och fullständig inredning. Konkreta exempel: en funktionell evenemangshall på 3 000 m2 (spännvidd 40 m) kostar 15-27 MSEK inklusive stålkonstruktion, sandwichpanelbeklädnad, lastgolv, portar, riggsystem och brandskydd. Samma hall som klass A med glasfasad, klimatisering och fullständig inredning: 42-75 MSEK. Priset beror på: pelarfri spännvidd (40 m standard, 50-60 m kostar 20-40% mer i konstruktion), finishstandard (enkel vs arkitektonisk), tekniska system (rigging, klimatisering, el, sprinkler), foyer och backstage (15-25% av totalkostnaden). Med polska tillverkare sparar ni 30-40% på stålkonstruktion och beklädnad — ofta den största enskilda besparingen. <a href='/sv/offert/'>Skicka förfrågan</a> — vi ger er detaljerad offert inom 48h.

Maximal pelarfri spännvidd beror på hallhöjd och budget. Tumregler: upp till 40 m — standardfackverksbärare, ekonomiskt optimalt, inga extra konstruktionskostnader. 40-50 m — förstärkta fackverksbärare eller rymdverk, 20-30% högre konstruktionskostnad men fortfarande ekonomiskt motiverat för mässanvändning. 50-60 m — specialkonstruktioner med rymdverk, bågar eller tensegrity, 40-60% högre konstruktionskostnad. Motiverat för stora mässcenter med krav på pelarfri yta. Över 60 m — individuella lösningar, ofta med partiellt stöd (pelare var 60 m). Sällsynt i Sverige. Vår rekommendation: för de flesta mässhallar i Sverige är 35-45 m pelarfri spännvidd den optimala balansen mellan öppen yta och kostnad. Det ger 1 500-2 000 m2 helt pelarfri utställningsyta per hallskeppnad. Behöver ni mer? Vi projekterar pelarrutnät (t.ex. 45x45 m) som ger stora pelarfria zoner med minimal inverkan på utställningslayouten. <a href='/sv/halldesign/'>Kontakta oss för projektering.</a>

Riggsystem för evenemangshallar består av: upphängningspunkter i takkonstruktionen (typiskt rutnät 3x3 m, 4x4 m eller 6x6 m), certifierad lastkapacitet per punkt (500 kg, 750 kg eller 1 000 kg beroende på krav), fästsystem (krokar, schacklar, ögonskruvar — alla certifierade), serviceplattformar eller liftåtkomst för montering och kontroll. Typiska laster vid evenemang: scenbelysning 20-30 ton (stor konsert), linearrayhögtalare 5-10 ton, LED-skärmar 5-15 ton, scenografi och dekorationer 5-10 ton — totalt 40-60 ton för stor evenemangsproduktion. Vi projekterar rigging med full dokumentation: statiska beräkningar, belastningsdiagram per punkt, provningsprotokoll, montageriktlinjer för evenemangstekniker. Systemet certifieras enligt gällande standarder. Viktigt: rigglasterna måste dimensioneras redan vid projektering av stålstommen — det går inte att lägga till rigging i efterhand utan förstärkning. Tala om för oss tidigt vilken typ av evenemang ni planerar.

Ja — multiuse är standard för moderna mässhallar och ofta en förutsättning för lönsamhet. En väl projekterad mässhall kan hantera: branschmässor och utställningar (standardmontrar 3x3 m, 4x3 m), konserter och shower (scen + ståplats/sittplats, rigging för ljus/ljud), konferenser och företagsevent (bestolning, scenframme, VIP-zoner), idrottsevenemang (teleskopläktare, sportgolv), banketter och galor (runda bord, dansscen). Nyckelkrav för multiuse: flexibelt riggsystem (ljus/ljud kan konfigureras om), skjutbara skiljeväggar (dela hallen i 2-4 sektioner), golvkanalsystem (el och data var som helst i hallen), dimmbar belysning (500 lux mässa, 50 lux konsert), lastgolv (klarar truckar OCH stolar utan skador). Teleskopläktare med 1 000-5 000 platser kan monteras längs väggarna och fällas in vid behov. Vi projekterar multiuse-hallar med maximal flexibilitet — <a href='/sv/halldesign/'>projektering</a> som tar hänsyn till alla planerade användningsscenarier.

Mässhallar är samlingslokaler och omfattas av strikta brandskyddsregler. BBR (Boverkets byggregler) och LSO (lagen om skydd mot olyckor) styr. Huvudkraven: <strong>Brandceller:</strong> hallyta max 5 000 m2 per brandcell utan sprinkler. Med sprinkler — obegränsad yta. Backstage, teknikrum och kök i separata brandceller (EI 60/EI 90). <strong>Sprinkler:</strong> obligatoriskt vid hallyta > 5 000 m2 eller personantal > 1 000. Våtsprinkler standard — dimensioneras för verksamhetsklassen. <strong>Brandvarnare/detektion:</strong> rökdetektorer i tak, kopplade till brandlarm. Aspireringssystem för hallar med hög takhöjd (> 10 m). <strong>Rökevakuering:</strong> mekanisk rökevakuering med takfläktar. Dimensioneras för rökfritt skikt under 2,5 m i minst 30 minuter. Öppningsbara rökfönster i tak som alternativ vid lägre hallar. <strong>Utrymning:</strong> 1 m utrymningsbredd per 150 personer. Max 30 m till utrymningsväg. Panikbeslag på alla utrymningsdörrar. Talat utrymningslarm (TVL) vid > 600 personer. Vi dimensionerar brandskyddet i samarbete med certifierad brandkonsult redan vid projekteringen.

Tidplanen beror på hallens storlek och specifikation. Funktionell evenemangshall (klass B), 3 000-5 000 m2: projektering 8-12 veckor, byggnadslov 6-10 veckor (parallellt med projektering), markarbeten och fundament 6-10 veckor, produktion stålkonstruktion 10-14 veckor (kan starta under markarbeten), transport 1-2 veckor, montage stålkonstruktion 6-10 veckor, beklädnad och portar 4-6 veckor, installationer (el, VVS, brandskydd) 8-12 veckor, slutbesiktning och kompletteringar 2-4 veckor. Total ledtid: 10-14 månader från projektstart till invigning. Kritisk väg: markarbeten + stålproduktion pågår parallellt — beslutet att starta produktion i Polen bör tas senast 4-6 veckor efter att markarbetena börjar. Premium-mässcenter (klass A) med arkitektonisk fasad: 14-24 månader. Temporär mässhall (klass C): 4-6 månader. Vi tar fram detaljerad tidplan redan vid <a href='/sv/offert/'>offertförfrågan</a>.

En komplett leverans från SmartHalls inkluderar: <strong>Stålkonstruktion:</strong> Pelare, takstolar/fackverksbärare, väggreglar, vindförband, portramar. Varmförzinkad eller målad. Tillverkad enligt EN 1090-2 (EXC2 eller EXC3). <strong>Beklädnad:</strong> Sandwichpaneler (vägg + tak) med PIR- eller mineralullsisolering. Val av profil och RAL-färg. <strong>Portar:</strong> Leveransportar (5x5 m eller 6x6 m sektionsportar), publikportar, nödutrymningsdörrar. <strong>Riggsystem:</strong> Upphängningspunkter i takkonstruktionen med certifierad kapacitet. <strong>Lastgolv:</strong> Industriplatta med bärighet 3-5 ton/m2, jämnhet FL3-FL4. <strong>Takavvattning:</strong> Stuprör och rännsystem dimensionerat för hallens takyta. <strong>Dokumentation:</strong> Konstruktionsritningar, montageplan, drift- och underhållsinstruktioner. Ej inkluderat i standardleverans (men vi kan koordinera): klimatisering (VVS), elinstallation, brandskyddssystem (sprinkler, detektion, TVL), inredning (skiljeväggar, teleskopläktare), markarbeten och <a href='/sv/fundament/'>fundament</a>. Vi fungerar som generalentreprenör och koordinerar alla underentreprenörer vid behov.

Ja — kombinationen mässhall/sporthall är vanlig, särskilt i mindre och medelstora kommuner som inte kan motivera två separata anläggningar. Konstruktionsmässigt är skillnaderna små: båda kräver stora pelarfria ytor, hög takhöjd och god belysning. Nyckelanpassningar för kombinerad användning: <strong>Golv:</strong> sportgolv (parkett, gummi) kan läggas temporärt ovanpå betongplattan vid sportevenemang. Golvkanalsystem (för mässor) göms under sportgolvet. <strong>Belysning:</strong> 500 lux jämnt fördelat (mässa) + bländfria armaturer för sport. LED med dimmer. <strong>Rigging:</strong> upphängningspunkter fungerar för både evenemangsbelysning och sporttavlor/poängräkning. <strong>Läktare:</strong> teleskopläktare som fälls ut vid sport och fälls in vid mässa — ger maximal golvyta. Storleksrekommendation: minst 40x60 m (2 400 m2) för att rymma fullstor handbollsplan eller tennisbana + publikutrymme. <a href='/sv/sporthallar/'>Läs mer om sporthallar</a> — vi projekterar hallar som fungerar för båda ändamålen.

Stora mässhallar (3 000-10 000+ m2) har speciella klimatutmaningar. Tusentals besökare + belysning + utrustning genererar mycket värme — utan klimatisering kan temperaturen stiga till 30-35 °C. Lösningar: <strong>Ventilation:</strong> Mekanisk tilluft/frånluft dimensionerad för maximal personbelastning. Tumregel: 10 l/s per person (BBR). En hall för 5 000 besökare behöver 50 000 l/s = ca 180 000 m3/h. Tilluftdon i golv eller lågimpulsdon i väggar ger jämn luftfördelning utan drag. <strong>Kylning:</strong> Kylbafflar i tak eller kylning via tilluftsaggregat. Effektbehov: typiskt 80-150 W/m2 vid full belastning. <strong>Uppvärmning:</strong> Golvvärme (tröghet — bra för bastemperatur) + luftburen värme (snabb uppvärmning inför event). Med <a href='/sv/sandwichpanelhallar/'>sandwichpanelbeklädnad</a> (U-värde 0,19-0,30 W/m2K) minimeras värmeförlusterna genom klimatskalet. <strong>Zon-indelning:</strong> Separata klimatzoner för huvudhall, foyer, backstage, teknikrum. Klimatisering är ofta 15-25% av totalkostnaden för en mässhall — det lönar sig att dimensionera rätt från start.

Mässhallar kräver fullt bygglov och genomgår normal bygglovsprocess: 1) <strong>Detaljplan:</strong> kontrollera att marken är planlagd för verksamheten (S = samlingslokaler, H = handel, Z = allmänt ändamål). Ej planlagd mark kräver planändring (6-24 månader). 2) <strong>Bygglov:</strong> ansökan med arkitektritningar, situationsplan, teknisk beskrivning. Handläggningstid 6-10 veckor. Samlingslokaler > 1 000 m2 kräver ofta granskning av räddningstjänsten. 3) <strong>Startbesked:</strong> efter tekniskt samråd. Kontrollansvarig (KA) och kontrollplan krävs. Brandskyddsbeskrivning granskas. 4) <strong>Bygganmälan till Arbetsmiljöverket:</strong> för byggen > 500 personmånader eller med särskilda risker. 5) <strong>Miljötillstånd:</strong> eventuellt vid stora parkeringsytor, buller eller avloppshantering. 6) <strong>Slutbesked:</strong> efter slutbesiktning, provning av brandskyddssystem och ventilationsbesiktning (OVK). Vi levererar all teknisk dokumentation som behövs för bygglovsprocessen. <a href='/sv/halldesign/'>Projekteringen</a> inkluderar bygglovsritningar och teknisk beskrivning.

Gratis offert mässhall

Beskriv ditt projekt - få en offert inom 48h. Ingen förpliktelse, inga avgifter.

Gratis offert
Svar inom 48h
GDPR-kompatibel
Gratis offert inom 48h