Gratis offert
Språk
Kompletta Siloanläggningar — Jordbruk & Industri

Silos Spannmål, Foder & Industri

Stålsilos från Polens ledande silotillverkare — spannmåls-, foder-, pellets- och industrisilos med kapaciteter från 50 till 5 000 ton. Kompletta anläggningar med elevator, transportör, renseri och styrning. Leverans DDP till er gård eller industrianläggning.

Kompletta anläggningar — silo + elevator + transport + styrning
Kapaciteter 50–5 000 ton — alla spannmålstyper
Ventilation, temperaturövervakning och nivåmätning
Spannmålssilos från Polen - siloanläggning levererad till Sverige
100+
Tillverkare
15+
Års erfarenhet
48h
Till offert
EXC3 / EXC4 Certifikat

Specialisering på krävande projekt

15+ år på marknaden

Erfarenhet i hela Europa

100+ tillverkare

Verifierat partnernätverk

0 kr för kunden

Provision endast från tillverkaren

Vi samarbetar med:
Partner Partner Partner Partner Partner Partner

Siloutmaningar som kräver erfarenhet

Spannmål, foder och industriprodukter ställer specifika krav på lagring.

Mögel och kvalitetsförsämring

Spannmål med vattenhalten över 14 % riskerar mögeltillväxt och toxinbildning inom veckor. Aktiv ventilation med temperaturövervakning (termokablar i silons centrum och periferi) är obligatorisk i svenska förhållanden. Utan automatisk styrning som triggar fläktar vid temperaturskillnader förloras lagrad spannmål snabbt.

Siloexplosion vid dammbildning

Spannmålsdamm i rätt koncentration (>40 g/m³) och en gnista från en skadad elevator eller transportör är en katastrofal kombination. ATEX-direktivet (2014/34/EU) kräver explosionsskyddad elutrustning, tryckavlastningsluckor och jordning av samtliga metalldelar. Varje siloanläggning måste klassificeras i ATEX-zoner.

Bottenuttag och flödesdesign

En silo som inte tömmer fullständigt skapar döda zoner där gammalt material packas och möglar. Konisk botten med rätt lutningsvinkel (45–60° beroende på material) och vibrationsuttag eliminerar bryggor och rattunnelflöde. Felkonstruerade bottenuttag tvingar er att klättra in och skyffla — en livsfarlig arbetsplats.

Vindlast och fundament i svensk mark

En 20 meter hög silo med 8 meters diameter har en vindfångande yta på 160 m². I norrländskt klimat med vindlaster kring 0,5–0,7 kN/m² och snölast på taket behövs ordentligt dimensionerade betongfundament. Lerjordar kräver ibland pålning. SmartHalls inkluderar fundamentberäkningar i varje siloprojekt.

Siloanläggning i 5 steg

Från behovsanalys till nyckelfärdig anläggning.

1

Behovsanalys

Lagringskapacitet, material (spannmål, pellets, cement), årlig omsättning, inmatnings-/utmatningshastighet. Vi kartlägger hela flödet.

2

Projektering och offert

Silodiameter, höjd, bottentyp, ventilation, elevator och transportörer dimensioneras. Offert med fast pris inom 5 arbetsdagar.

3

Produktion

Siloplåtar, stödben, takdelar, elevator och transportörer tillverkas hos certifierade polska specialister. Typisk tid 6–10 veckor.

4

Leverans DDP

Alla komponenter levereras i märkta paket på flat-trailers. Siloplåtar stackas effektivt — en 500-tonssilo ryms på 2–3 lastbilar.

5

Montage på plats

Polskt monteringsteam reser silo, elevator och transportörer. Inklusive elinstallation, provkörning och operatörsutbildning.

Kompletta silolösningar

Från gårdssilos till industriella lagringsanläggningar.

Siloanläggningar levererade till Norden

Certifierade stålsilos från polsk tillverkning.

Silos från Polen — Spannmålsanläggning 4 x 1 000 ton

Spannmålsanläggning 4 x 1 000 ton

Komplett spannmålsanläggning med 4 silos à 1 000 ton, elevator, transportörer och styrning. Levererad nyckelfärdig.

4 x 1 000 ton Sverige
Silos från Polen — Lagringssilo — 480 ton cementu

Lagringssilo — 480 ton cementu

6 svetsade silos för betongfabrik. Cement, slagg, flygaska. Pneumatisk transport från tankbilar (4 bar), utmatningsskruvar, slangfilter, vägdosering till betongblandare. PLC-automatik med betongrecept. Leveranstid: 11 veckor.

480 ton cementu Sydsverige
Silos från Polen — Spannmålssilo — 200 m³ / ok. 130 ton

Spannmålssilo — 200 m³ / ok. 130 ton

Svetsad silo i AISI 304 för plastbearbetningsanläggning. Polypropylengranulat. Kvävgassystem (förhindrar oxidation), varmluftttorkning 70°C, vakuumtransport till formsprutningsmaskiner. Tensometrisk vägning ±0,2%. Leveranstid: 12 veckor.

200 m³ / ok. 130 ton Mellansverige

Silos från Polen — Komplett Guide för Svenska Jordbruk och Industri (2026)

Stålsilos är ryggraden i modern spannmålshantering, foderlogistik och industriell materiallagring. SmartHalls samarbetar med Polens mest erfarna silotillverkare — fabriker som levererat över 10 000 silos till europeiska kunder sedan 1990-talet. Resultatet: ni får CE-märkta, ventilerade, temperaturövervakade silos till 30–40 % lägre pris än svenska och danska leverantörer — med komplett montage och idrifttagning.

Polen är Europas femte största spannmålsproducent och har en inhemsk siloindustri som matchar alla europeiska standarder. Våra tillverkare exporterar dagligen till Tyskland, Danmark, Sverige, UK och Frankrike. SmartHalls agerar som er svenska projektledare och säkerställer att allt — från projektering till montage — hanteras professionellt. Läs mer om att importera stålkonstruktioner från Polen.

Typer av silos — Översikt

Silotypen bestäms av tre faktorer: lagrat material (kornstorleksfördelning, skrymdensitet, fuktinnehåll), kapacitetsbehov (ton eller m³) och hanteringssystem (inmatning, utmatning, transport). Nedan beskrivs de huvudtyper vi levererar.

Spannmålssilos (plåtmantelsilos)

Den vanligaste silotypen för svensk spannmålslagring. Cylindrisk form med horisontellt korrugerad galvaniserad plåt (Zn 450 g/m²), bultade sektioner och koniskt tak med filleringsöppning. Typiska kapaciteter: 100–3 000 ton vete. Levereras med aktiv ventilation (golvkanaler + axiella fläktar), termokablar för temperaturövervakning och nivågivare (kapacitiv eller radar). Platt botten med utmatningsskruv eller konisk botten med gravitationsutmatning beroende på storlek och material.

Fodersilos

Mindre silos (10–200 ton) integrerade med automatiska utfodringssystem i djurhållning. Glasfiberarmerade (GRP) eller galvaniserade stålsilos med konisk botten (55–60° lutning) och vibrationsuttag. Levereras ofta som del av en komplett jordbruksanläggning med ladugård eller stallar. Automatisk dosering via skruvtransportör eller kedjetransportör till utfodringsvagn.

Pelletssilos

Silos anpassade för trä- och biomassapellets: bränsle till pelletspannor i värmeverk, kraftvärmeverk och industripannor. Kapaciteter 50–2 000 m³. Särskilda krav: ATEX-klassning (explosivt damm), kolmonoxiddetektion (CO), temperaturövervakning (självuppvärmning vid fuktintrång) och slutna transportsystem. Inmatning via pneumatisk transport från bulkbil.

Industrisilos

Silos för cement, kalk, flygaska, plastgranulat, kemikalier och mineraler. Ofta trycksatta (0,5–1,0 bar övertryck) för pneumatisk utmatning. Invändig ytbehandling anpassad efter mediets abrasivitet och kemiska egenskaper. Cementsilos levereras med tryckavlastningsfilter, aerationsduk i botten och nivågivare. Specialkonstruktioner för extrema medier projekteras individuellt.

Silotankar (våtlagring)

Hybrid mellan silo och tank — för lagring av flytande eller halvflytande material: biogas-substrat, flytgödsel, slam. Cylindrisk form med tätsvetsad mantel, tak (betong, GRP eller membran) och omrörare. Kapaciteter 500–5 000 m³. Se även våra ståltankar för rena vätskemedia.

Priser på silos — Vad kostar en siloanläggning?

Priset på en siloanläggning styrs av kapacitet, antal silos, utrustningsnivå och montage. Nedan redovisas riktpriser för 2026 — samtliga inkluderar material, leverans DDP till Sverige och montage.

Silotyp Kapacitet Diameter / Höjd Pris inkl. montage (SEK)
Gårdssilo (spannmål) 50 – 150 ton 4–6 m / 8–12 m 145 000 – 320 000
Mellanstor silo (spannmål) 200 – 500 ton 6–9 m / 12–18 m 320 000 – 650 000
Handelssilo (spannmål) 500 – 2 000 ton 9–15 m / 16–25 m 650 000 – 1 800 000
Industriell lagersilo 2 000 – 5 000 ton 15–22 m / 20–30 m 1 800 000 – 4 500 000
Fodersilo (GRP/stål) 10 – 80 ton 2,5–4 m / 5–10 m 45 000 – 180 000
Pelletsilo 50 – 500 m³ 4–8 m / 10–18 m 195 000 – 750 000
Cementsilo 50 – 300 ton 3–5 m / 10–18 m 165 000 – 550 000

Priserna inkluderar silo, tak, botten, stödben, stege, plattform, ventilation (spannmål) och montage. Elevator, transportörer och styrning tillkommer. Begär en kostnadsfri offert för exakt pris anpassat till ert projekt.

Utrustning och tillbehör

En silo utan hanteringsutrustning är bara en plåtcylinder. SmartHalls levererar kompletta anläggningar med alla nödvändiga komponenter:

Komponent Funktion Kapacitet
Becherverk (elevator) Vertikal transport till siloöppning 20–200 ton/h
Kedjetransportör Horisontell transport mellan silos 20–150 ton/h
Skruvtransportör Utmatning från silobotten 10–80 ton/h
Renseri (förrenare) Avskiljning av skräp och damm före lagring 20–100 ton/h
Spannmålstork Sänker vattenhalten till lagringsbar nivå 10–50 ton/h
Ventilationssystem Aktiv kylning och temperaturkontroll 500–5 000 m³/h per silo
PLC-styrning Automatisk drift: fyllning, tömning, ventilation Siemens S7 eller Allen-Bradley

Konstruktion och material

Moderna plåtsilos byggs av varmgalvaniserade stålplåtar (Zn 450–600 g/m²) med bultade förband. Plåttjockleken ökar nedåt i silon — tjockare plåtar vid botten där det horisontella trycket är störst (Janssens formel). Typiska plåttjocklekar: 0,8 mm i toppen, 2,0–3,0 mm vid botten för silos över 1 000 ton.

Fundamentet

Silos under 300 ton placeras ofta på plattfundament (betongplatta 200–300 mm). Större silos kräver ringfundament (betongring under siloväggen) eller pålning i lösa jordar. SmartHalls tillhandahåller fundamentritningar och lastdata som underlag för er lokala betongentreprenör. Fundamentkostnaden utgör normalt 10–15 % av totalinvesteringen.

Ventilation och temperaturövervakning

Spannmål är levande materia som andas — den producerar värme och fukt. Utan aktiv ventilation stiger temperaturen i silons kärna, vilket skapar idealiska villkor för mögel och insektsangrepp. Våra silos levereras med:

  • Golvventilation: Perforerade golvkanaler med axiella fläktar. Luftflöde 4–6 m³/h per ton spannmål.
  • Termokablar: 4–8 kablar per silo med sensorer var 2:a meter i höjd. Mäter temperaturen i centrum och periferi.
  • Automatisk styrning: PLC jämför silotemperatur med utomhustemperatur. Fläktar startar automatiskt vid gynnsamma förhållanden (utomhus kallare och torrare).
  • Nivågivare: Kapacitiv, radar eller ultraljud. Integrerad med styrning för överfyllningsskydd.

Varför importera silos från Polen?

Polens siloindustri har vuxit parallellt med landets jordbrukssektor — idag produceras tusentals silos per år för export. Fördelarna för svenska beställare:

  • 30–40 % lägre pris: En 500-tonssilo som kostar 850 000 SEK i Sverige kan levereras monterad från Polen för 550 000–650 000 SEK.
  • Komplett anläggningsleverans: Silo, elevator, transportör, renseri, styrning — allt från en leverantör med en garanti.
  • Kort leveranstid: 6–10 veckor produktion + 3–5 dagars transport. Montage 1–3 veckor beroende på anläggningsstorlek.
  • EU-standard: CE-märkning, ATEX-klassning, EN 1993-4-1 (silostandard). Ingen tull.

SmartHalls organiserar hela processen: projektering, produktion, transport och montage. Ni tecknar avtal med ett svenskt bolag och kommunicerar på svenska. Läs mer om priser på stålkonstruktioner och vår certifieringsprocess.

Vanliga tillämpningar i Sverige

  • Lantbruk: Gårdsspannmålslagring, fodersilos, gödselsilotankar, rapslagring
  • Handelslagring: Spannmålshandel, hamnterminaler, kvarnsilos, maltsilos
  • Energi: Pelletslagring för kraftvärmeverk, biobränslesilos, flissilos
  • Byggindustri: Cementsilos, kalksilo, krossmaterialsilo
  • Kemi och plast: Granulatsilos, pulversilos, katalysatorlagring
  • Avfallshantering: Asksilos, slamsilos (med omrörare)

Varje bransch har unika krav på materialval, explosionsskydd och hanteringsutrustning. SmartHalls matchar ert projekt med den polska tillverkare som har mest erfarenhet av just er typ av lagring. Kombinera gärna med lagerhallar och stålplattformar för en komplett logistiklösning.

Dimensionering och konstruktionsstandarder

Stålsilos dimensioneras enligt EN 1993-4-1 (stålsilos) med laster beräknade enligt EN 1991-4 (laster på silos och tankar). Tre lastfall är dimensionerande: fyllning (asymmetrisk materialström skapar lokala tryckspetsar), lagring (symmetrisk horisontell last — Janssens formel) och tömning (lokala undertryckszoner vid excentrisk utmatning). Manteltjockleken ökar nedåt i silon — vid botten kan plåttjockleken vara 2–3 gånger tjockare än vid toppen. Stödben, styvningsringar och fundamentanslutningar dimensioneras för vind, snölast på tak och seismisk last (ej normalt dimensionerande i Sverige, men kan krävas vid exportprojekt).

ATEX-klassning och explosionsskydd

Spannmålsdamm, mjöl, socker, pelletsdamm och många andra torra produkter bildar explosiva damm-luftblandningar vid tillräcklig koncentration (>40 g/m³). ATEX-direktivet (2014/34/EU) kräver att varje siloanläggning zonklassificeras: Zon 20 (kontinuerligt explosiv atmosfär — inuti silon), Zon 21 (ofta explosiv — vid transportöröverföringar), Zon 22 (sällan explosiv — omgivande utrymmen). All elektrisk utrustning inom dessa zoner måste vara EX-certifierad. Tryckavlastningsluckor (explosion venting) dimensioneras enligt EN 14491 och placeras i silotak och elevatorfot. Explosionstrycksluckor öppnar vid 0,1–0,2 bar övertryck och släpper ut tryckfronten utan att silon deformeras. Samtliga våra siloanläggningar levereras med komplett ATEX-dokumentation inklusive explosionsskyddsdokument och zonklassificeringsritningar.

Automation och fjärrövervaning

Moderna siloanläggningar styrs av PLC-system (Siemens S7 eller Allen-Bradley) med HMI-panel (pekskärm) vid anläggningen och möjlighet till fjärrstyrning via mobilapp eller webbgränssnitt. Funktioner: automatisk fyllning (elevatorn startar vid nivågivarsignal, stoppar vid hög nivå), automatisk tömning (skruvtransportör och transportör startar i sekvens), ventilationsstyrning (fläktar triggas av temperatur- och fuktdifferens), larmhantering (hög temperatur, hög nivå, motorfel, ATEX-alarm) och loggning av alla drifthändelser. System för vägning vid inmatning och utmatning (invägningsskopa eller bandvåg) möjliggör lagersaldohantering. SmartHalls levererar programmerad och provkörde styrning — operatörsutbildning ingår i montageperioden.

Vad du kan förlita dig på

Din säkerhet och sinnesfrid är vårt ansvar.

Garanti för komplett service

Vi tar hand om hela projektet - du behöver aldrig oroa dig för "vem ska montera konstruktionen". Från offert genom produktion och transport till montering och slutbesiktning.

Tidsgaranti

Vi övervakar varje steg (produktion → transport → montering) och ingriper vid hot mot tidsplanen. Ditt projekt genomförs enligt plan.

Garanti för verifierade utförare

Varje tillverkare är verifierad - 15+ års branscherfarenhet. Vi känner till historiken för var och en av våra 100+ partners. Vi eliminerar risken för fel val.

Frågor och svar — Silos

Vanliga frågor från svenska lantbrukare, handelsföretag och industrikunder.

Priset beror på kapacitet, utrustningsnivå och montage. Som riktlinje: en gårdssilo på 100 ton (vete) med ventilation och stege kostar cirka 180 000–240 000 SEK monterad. En 500-tonssilo med full utrustning (ventilation, termokablar, nivågivare, stege, plattform) kostar 450 000–650 000 SEK. En komplett anläggning med 4 st 500-tonsilos, elevator, kedjetransportör, renseri och PLC-styrning hamnar kring 3–4 miljoner SEK. Jämfört med svenska och danska siloleverantörer sparar ni 30–40 % — besparingen ökar med anläggningens storlek eftersom vi kan leverera allt från en polsk tillverkare med en garanti.

Vi levererar silos från 10 ton (fodersilos) till 5 000 ton (handelssilos). Typiska dimensioner: gårdssilo 4–6 m diameter, 8–12 m höjd (50–150 ton). Mellanstor silo 6–9 m diameter, 12–18 m höjd (200–500 ton). Handelssilo 9–15 m diameter, 16–25 m höjd (500–2 000 ton). Industriell lagersilo 15–22 m diameter, 20–30 m höjd (2 000–5 000 ton). Silons kapacitet beror på det lagrade materialets skrymdensitet — vete 780 kg/m³, korn 620 kg/m³, raps 680 kg/m³, pellets 650 kg/m³. Vi dimensionerar exakt för ert behov och optimerar diameter/höjd-kvoten för bästa ekonomi.

Våra spannmålssilos levereras med komplett ventilationssystem: perforerade golvkanaler (stål eller betong) som fördelas över hela silobottnen, axiella fläktar dimensionerade för 4–6 m³ luft per ton spannmål och timme, termokablar (4–8 per silo) med temperaturgivare var 2:a meter i höjden, samt PLC-styrning som automatiskt startar fläktarna när utomhustemperaturen är lägre och torrare än silotemperaturen. Systemet sänker temperaturen i spannmålen till under 15 °C (idealiskt 5–10 °C), vilket förhindrar mögeltillväxt och insektsaktivitet. Temperaturdata loggas och kan avläsas via mobilapp.

Ja, silos kräver normalt bygglov enligt Plan- och bygglagen (PBL). Inom detaljplanelagt område: alltid bygglov. Utanför detaljplan (lantbruk): silos för jordbruksändamål kan ibland uppföras med anmälan istället för bygglov om de inte dominerar landskapsbilden — men detta varierar mellan kommuner. Kontakta er kommun för lokala krav. Cementsilos och industrisilos vid tillverkningsanläggningar kan dessutom kräva miljöprövning beroende på verksamhetens storlek. SmartHalls hjälper er med underlag för bygglovsansökan: situationsplan, fasadritningar, konstruktionsritningar och markberäkning.

Silos levereras som platta paket: plåtpaneler, stödben, tak, botten och tillbehör staplas och packas på standard flat-trailers. En 500-tons spannmålssilo ryms typiskt på 2–3 lastbilar. Elevatorkomponenter och transportörer lastas separat. Transporttiden från fabrik till byggplats i Sverige är 2–4 dagar. Specialtransporter behövs inte — silos monteras alltid på plats från platta komponenter, till skillnad från färdigsvetsade tankar. Fraktkostnaden utgör normalt 5–8 % av silopriset (25 000–60 000 SEK per lastbil beroende på destination). SmartHalls koordinerar all logistik.

Monteringstiden beror på anläggningens storlek: en ensam gårdssilo (100–200 ton) monteras på 3–5 arbetsdagar av ett team på 4–6 montörer. En anläggning med 4 silos, elevator, transportörer och styrning tar 2–3 veckor. Stora handelsanläggningar med 8+ silos och komplex materialhantering kan ta 4–6 veckor. I priset ingår ett polskt monteringsteam som reser till er anläggning — de har erfarenhet av nordiska förhållanden och arbetar effektivt. Montaget inkluderar mekanisk installation, elinstallation, provkörning och operatörsutbildning.

Silos lyder under flera säkerhetsregler: ATEX-direktivet (2014/34/EU) kräver explosionsskyddad elutrustning i zon 20/21/22, tryckavlastningsluckor i tak och golv, jordning av samtliga metalldelar och dammaspiration vid övergångspunkter (elevator till transportör). Arbetsmiljöverkets föreskrifter (AFS) kräver fallskydd (ryggbågar på stege, plattform med räcke kring taköppning), varningsskyltar för kvävningsrisk och förbjudet att beträda en fylld silo utan säkerhetsline. Konstruktionsmässigt dimensioneras silos enligt EN 1993-4-1 (stålsilos) och EN 1991-4 (laster på silos). Samtliga våra silos levereras med CE-märkning och komplett dokumentation.

Ja — vi levererar kompletta tork-och-lagringsanläggningar. Spannmålstorkar finns i två huvudtyper: genomströmningstorkar (kontinuerlig drift, 10–50 ton/h, bäst för stora volymer) och satsvistorkar (batch-drift, enklare styrning, bäst för gårdsanläggningar). Torken placeras normalt i flödet före elevatorns inmatning eller som separat enhet med egen elevator. Bränsle: gas (propan/naturgas), bioolja eller pellets. En typisk gårdstork (15 ton/h, propan) kostar 250 000–400 000 SEK. Vi dimensionerar torkkapaciteten baserat på er skördeintensitet och spannmålens inkommande vattenhalt (typiskt 18–22 % vid skörd, mål 14 % för säker lagring).

En korrekt konstruerad och underhållen plåtsilo har en förväntad livslängd på 30–50 år. Den begränsande faktorn är korrosion — framför allt i botten (fukt från kondens) och vid ventilationsöppningar (aggressiv miljö). Zinkskiktet (450–600 g/m²) ger grundskyddet. Livslängden kan förlängas genom: regelbunden inspektion (vartannat år), omgalvanisering av utsatta delar, snabb reparation av skadade plåtar. Mekaniska komponenter (elevator, transportörer, fläktar) har kortare livslängd (15–25 år) och kan bytas individuellt. Vi levererar reservdelar till samtliga komponenter under silos hela livstid.

Varje siloanläggning levereras med komplett dokumentation: CE-deklaration (maskindirektivet 2006/42/EC), prestandadeklaration (EN 1090-2 för bärande delar), ATEX-dokumentation (explosionsskyddsdokument med zonklassificering), beräkningsunderlag (laster enligt EN 1991-4, stomme enligt EN 1993-4-1), fundamentritningar med lastuppgifter, montageritningar och instruktioner, elritningar och PLC-programdokumentation, drifts- och underhållsinstruktioner (svenska eller engelska), reservdelslista med artikelnummer. Vid spannmålssilos för livsmedelsändamål tillkommer materialcertifikat för plåtar med livsmedelskompatibelt zinkskikt.

Gratis offert silos

Beskriv ditt projekt - få en offert inom 48h. Ingen förpliktelse, inga avgifter.

Gratis offert
Svar inom 48h
GDPR-kompatibel
Gratis offert inom 48h