Cennik płyt warstwowych 2026 - podsumowanie
Ceny płyt warstwowych w styczniu 2026 roku utrzymują się na stabilnym poziomie po wzrostach z lat 2022-2024. Poniżej aktualne przedziały cenowe dla najpopularniejszych typów.
Płyty ścienne - ceny netto za m²
| Grubość | PIR | PUR | Wełna mineralna |
|---|---|---|---|
| 60mm | 95-115 zł | 85-105 zł | 75-95 zł |
| 80mm | 105-130 zł | 95-115 zł | 85-105 zł |
| 100mm | 115-145 zł | 105-130 zł | 95-120 zł |
| 120mm | 130-160 zł | 120-145 zł | 110-135 zł |
| 150mm | 155-190 zł | 140-170 zł | 130-160 zł |
Płyty dachowe - ceny netto za m²
| Grubość | PIR | PUR | Wełna mineralna |
|---|---|---|---|
| 80mm | 115-140 zł | 105-125 zł | 95-115 zł |
| 100mm | 130-160 zł | 120-145 zł | 110-135 zł |
| 120mm | 145-180 zł | 135-165 zł | 125-155 zł |
| 150mm | 170-210 zł | 155-190 zł | 145-180 zł |
| 180mm | 195-240 zł | 180-220 zł | 165-205 zł |
Uwaga: Ceny orientacyjne netto, bez montażu. Faktyczna cena zależy od: ilości zamówienia (rabaty od 500m²), koloru okładzin (standardowe RAL taniej), profilu płyty (mikroprofil, trapez), terminu dostawy.
Porównanie producentów płyt warstwowych
Ruukki (Finlandia)
- Produkty: SPA Energy, SPA S, SPB
- Specjalizacja: Płyty premium z najwyższą izolacyjnością
- Poziom cenowy: Wyższy (+5-15% vs średnia rynkowa)
- Gwarancja: Do 40 lat na rdzeń, 25 lat na powłokę
- Dla kogo: Projekty premium, chłodnie, obiekty z wysokimi wymaganiami
Kingspan (Irlandia)
- Produkty: QuadCore, KS1000 AWP/RW
- Specjalizacja: Innowacyjna technologia QuadCore (λ=0.018)
- Poziom cenowy: Wyższy (+10-20% vs średnia)
- Gwarancja: 40 lat na rdzeń, 25 lat na powłokę
- Dla kogo: Obiekty pasywne, chłodnie, projekty BREEAM/LEED
ArcelorMittal (Luksemburg)
- Produkty: Sinelio, Ondatherm
- Specjalizacja: Szeroka gama, dobry stosunek jakości do ceny
- Poziom cenowy: Średni (benchmark rynkowy)
- Gwarancja: 25 lat na rdzeń, 15-20 lat na powłokę
- Dla kogo: Standardowe hale przemysłowe i magazynowe
Balex Metal (Polska)
- Produkty: BW-PU, BW-PIR, BW-MW
- Specjalizacja: Konkurencyjne ceny, krótkie terminy
- Poziom cenowy: Niższy (-10-15% vs średnia)
- Gwarancja: 15-25 lat na rdzeń
- Dla kogo: Projekty budżetowe, szybkie realizacje
Pruszyński (Polska)
- Produkty: PWD, PWS
- Specjalizacja: Krótkie terminy dostaw, lokalna produkcja
- Poziom cenowy: Niższy (-5-10% vs średnia)
- Gwarancja: 15-20 lat
- Dla kogo: Standardowe hale, szybka realizacja
Od czego zależy cena płyty warstwowej?
1. Typ izolacji (rdzeń)
- PIR (poliizocyjanuratowy): Najlepsza izolacyjność (λ=0.022), najwyższa cena. Zalecany dla hal ogrzewanych.
- PUR (poliuretanowy): Dobra izolacyjność (λ=0.024), średnia cena. Standard dla magazynów.
- Wełna mineralna: Najlepsza odporność ogniowa (A1), najniższa cena. Wymagana dla obiektów PPOŻ.
2. Grubość płyty
Grubość wpływa liniowo na cenę - płyta 150mm kosztuje ~1.5× więcej niż 100mm.
3. Typ powłoki zewnętrznej
- Poliester (SP): Standard, 15 lat gwarancji. Najniższa cena.
- PVDF: Premium, 25 lat gwarancji, lepsza odporność UV. +10-15% ceny.
- HPS200 Ultra: Top, 40 lat gwarancji. +20-25% ceny.
4. Profil płyty
- Mikroprofil: Gładki, nowoczesny wygląd. Standard cenowy.
- Trapez (T): Większa sztywność, mniejsza cena (-5%).
- Liniowy (L): Linie pionowe, estetyczny. Standard cenowy.
5. Ilość zamówienia
- Do 300m²: Cena katalogowa
- 300-1000m²: Rabat 5-10%
- 1000-3000m²: Rabat 10-15%
- Powyżej 3000m²: Rabat 15-20% (negocjowany indywidualnie)
Jak obliczyć koszt obudowy hali?
Przykład kalkulacji dla hali 20×30m, wysokość 7m
Powierzchnia obudowy:
- Ściany: 2×(20+30)×7 = 700 m²
- Dach: 20×30 = 600 m²
- Łącznie: 1300 m²
- Minus bramy/okna (~10%): 1170 m² netto
Kalkulacja kosztów (płyta PIR 100mm ściana, 120mm dach):
| Pozycja | Ilość | Cena | Wartość |
|---|---|---|---|
| Płyta ścienna PIR 100mm | 630 m² | 130 zł/m² | 81,900 zł |
| Płyta dachowa PIR 120mm | 540 m² | 165 zł/m² | 89,100 zł |
| Obróbki blacharskie | komplet | - | 18,000 zł |
| Łączniki, uszczelki | komplet | - | 8,000 zł |
| MATERIAŁY RAZEM | 197,000 zł | ||
| Montaż obudowy | 1170 m² | 45 zł/m² | 52,650 zł |
| ŁĄCZNIE | 249,650 zł |
Koszt obudowy za m² powierzchni zabudowy: 249,650 / 600 = 416 zł/m²
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje płyta warstwowa PIR 100mm?
Płyta warstwowa PIR 100mm kosztuje 115-145 zł/m² netto (ścienna) lub 130-160 zł/m² (dachowa) - ceny styczeń 2026. Dokładna cena zależy od: producenta (Ruukki, Kingspan droższe o 10-20% vs Balex, Pruszyński), koloru okładziny (standardowe RAL 9002, 9006 najtańsze), profilu (mikroprofil, trapez, liniowy), ilości zamówienia (rabaty od 500m²). Dla zamówienia 1000m² można uzyskać cenę 105-125 zł/m² netto.
PIR czy PUR - która płyta warstwowa lepsza?
PIR jest lepszy dla hal ogrzewanych i chłodni: niższy współczynnik λ (0.022 vs 0.024) = lepsza izolacja przy tej samej grubości, wyższa odporność termiczna (do 150°C vs 80°C), lepsza klasa reakcji na ogień (B-s1,d0 vs C-s2,d0). PUR wystarczy dla magazynów nieogrzewanych i obiektów bez podwyższonych wymagań ppoż. Różnica cenowa: PIR jest droższy o 10-15% od PUR. Dla hali ogrzewanej różnica w cenie zwraca się przez niższe koszty ogrzewania w 2-3 lata.
Jaki jest koszt montażu płyty warstwowej?
Koszt montażu płyty warstwowej: ściany 35-50 zł/m², dach 45-60 zł/m². Cena zależy od: wysokości montażu (powyżej 8m +20%), dostępności (ciasne place budowy drożej), skomplikowania (dużo obróbek, świetlików, przejść), terminu (szybki termin = wyższa cena). Wydajność ekipy 4-osobowej: 80-120 m²/dzień (ściany), 60-100 m²/dzień (dach). Dla hali 600m² obudowy montaż trwa 8-12 dni.
Gdzie kupić płytę warstwową najtaniej?
Najtańsze płyty warstwowe kupisz: bezpośrednio od producenta (Balex Metal, Pruszyński, Izopanel - polscy producenci z najniższymi cenami), przez brokera/dystrybutora (agregują zamówienia, mogą oferować rabaty hurtowe), na platformach B2B (porównanie ofert wielu dostawców). Unikaj: pośredników z dużą marżą, zakupu małych ilości (<100m² - brak rabatów). Negocjuj: przy zamówieniu >500m² zawsze proś o rabat 10-15%, przy >2000m² możliwy rabat 20%+.